Celý dokument, který Piráti zmiňují, se jmenuje Úmluva o potlačování obchodu s lidmi a využívání prostituce druhých osob. K té přistoupilo ještě tehdejší Československo v roce 1958. Podle Pirátů je problematické to, že sice bojuje proti nelegální nucené prostituci, ale brání i tomu, aby se ta dobrovolná legalizovala.

Oplakávaně se mluví o tom, že v sexbyznysu se roční protočí miliardy a konkrétně v Praze se reklamy na noční kluby běžně objevují i v ulicích města, jen se jim říká třeba kabaret. V proslulém Showparku se tamním pracovnicím říká „výkonné umělkyně“. 

„Největší klub v  zaměřený na poskytování těchto služeb má roční návštěvnost vyšší než zámek Konopiště. Stát se ale stále tváří, že se nic z toho neděje,“ tvrdí primátor Hřib.

Prostitutky jako OSVČ

Tématem se zabývá pirátská radní pro sociální politiku Eva Horáková. Podle ní by mělo dojít k tomu, aby se z prostitutek staly OSVČ, díky čemuž by například měly nárok na různé podpory od státu jako například ošetřovné.  „Většina osob, které poskytují sexuální placené služby, jsou matky s dvěma dětmi právě ve věku do 10 let,“ zdůvodňuje záměr Pirátů.

To potvrzuje o organizace Rozkoš bez rizika, která nabízí ženám v sexbyznysu podporu. Zhruba 60 procent prostitutek jsou podle ní samoživitelky, třetina dokonce má dvě a více dětí. Organizace upozorňuje, že často si tak přivydělávají třeba i studentky vysokých škol. 

Podpora návrhu je nejistá

Předseda Spojených sil Jiří Pospíšil (TOP 09) upozornil na několik problematických bodů. Z etického pohledu mu vadí, že by se prostituce vlastně schvalovala. „Legalizace znamená, že říkáme, že je v pořádku, že to je správná forma obživy a že společnost s tím v zásadě souhlasí,“ říká.

Podle Pospíšila je myšlenka, že by se z toho udělala oficiálně živnost a vybíraly by se daně, velmi mylná a ani ve světě to v praxi nikde nefunguje. „Nelze čekat, že prostituti a a prostitutky se budou houfně registrovat na živnostenských úřadech a budou se chtít veřejně přihlásit k této profesi,“ dodává.

Podle Horákové však budou hlasovat zastupitelé spíše podle vlastního uvážení. Přestože právě Jiří Pospíšil se postavil proti návrhu, jeho kolega ze Spojených Sil Petr Hlubuček (STAN) slíbil, že bude hlasovat pro. 

Třetí koaliční partner Praha Sobě se k návrhu staví také spíše zdrženlivě. „Zneužívání druhého k prostituci nemá být legální,“ myslí si předseda hnutí Jan Čižinský.

Horáková zmínila, že naposledy se zmíněnou úmluvu, která regulaci prostituce brání, pokusil zrušit někdejší premiér Jiří Paroubek z ČSSD. Sociální demokraté jsou stále k návrhu vstřícní, současný předseda strany a ministr vnitra Jan Hamáček pro TV Nova uvedl, že je připraven o případné legalizaci jednat.

Exprimátor Svoboda je pro

Pirátka Horáková upozornila, že právě nedávná koronavirová krize, kdy z Prahy zmizeli turisté, ukázala, jak jsou lidé pracující v tomto byznysu zranitelní. Snadno se stane, že nedostanou zaplaceno od klubů, protože pracují v šedé zóně ekonomiky.

Piráty v tomto ohledu podpořili exprimátor Bohuslav Svoboda z ODS, který je také jedním z pražských zastupitelů. Podle něj je úmluva zakazující jakoukoliv legislativní úpravu prostituce již dávno překonaná. „Tato neetická úmluva byla uzavřena mezi zeměmi socialistického tábora v padesátých letech a svým obsahem odpovídá době svého vzniku - lže nám a my lžeme s tou dobou. Nikdy ani řádek v ní neplatil,“ poznamenal. I on se již pokoušel ještě jako primátor o změnu, ovšem neúspěšně.

Vypadá to také, že pirátský návrh by mohli podpořit i někteří zastupitelé z hnutí ANO. Pro odmítnutí úmluvy je i předseda zastupitelského klubu Patrik Nacher, protože podle něj vytváří vakuum pro jakoukoliv případnou právní úpravu prostituce.  „Myslím si, že do liberální společnosti patří to, abychom šli spíše cestou dát tomu nějaká jasná pravidla,“ uvedl. 

Fotogalerie
10 fotografií