Střední část lávky na obou stranách zvedly v úterý 9. června dva jeřáby a pomalu začala stoupat vzhůru krátce před třetí hodinou odpoledne. Díl měří 75 metrů a váží zhruba devadesát tun. Mostovka by měla být hotová na začátku srpna a tím v podstatě bude hotová ta nejzásadnější část nové lávky. Firma SMP CZ, která lávku pro město staví, dosud dokončila základy, pilíře, nástavby pilířů a opěry.

„Dneska jsme se dostali k takovému téměř orgasmu té stavby. Proběhne z technického hlediska opravdu krásný proces, kdy bude prostřední část mostovky osazena,“ řekl radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) těsně před osazením střední části lávky a ujistil, že vše probíhá podle harmonogramu. „Na konci podzimu bude hotová a provozuschopná,“ dodal.

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha Sobě) ocenil, že stavba nabrala v posledních měsících rychlost a nezbrzdil ji ani koronavirus. „Už to má jasné obrysy, protože celá tato část Prahy se těší na to, až bude moci přejet na kole mezi Prahou 7, Trójou, potažmo Prahou 8 a do zoo,“ poznamenal.

Odolá i povodním

To, že by lávka měla být na podzim hotová, potvrdil i vedoucí stavby Tomáš Záruba z firmy SMP CZ. Do zhruba první půlky července by měla být hotová pravá a následně levá část stavby a v září by již měla proběhnout statická zkouška. Předání by mělo proběhnout do konce října letošního roku.

Upozornil, že v průběhu koronavirové krize bylo pár problémů hlavně s dodávkou dílů z Itálie. „Nicméně městu jsem slíbil, že tohle dílčí zpoždění jsme schopní zvládnout v rámci harmonogramu,“ uvedl.

Lávka se oproti té původní, která se zřítila v roce 2017, liší tím, že její vrchol je půl metru výše nad hranicí, kam dosahovala voda při povodních v roce 2002. Záruba také zmínil, že na nové lávce budou i protipovodňové zábrany. „Při nižších povodňových stavech jsme schopni zamezit tlaku na lávku a tím ji ochráníme,“  dodal. Lávka bude 256 metrů dlouhá a čtyři metry široká, takže se po ní bude dát nejen chodit, ale i jezdit na bruslích nebo na kole. V případě nutnosti po ní projede i záchranka.

Na konci prosince 2017 vyplul mezi Císařským ostrovem a Trojou přívoz, který nahradil zřícenou lávku. Kvůli stavbě nové lávky je nyní dočasně mimo provoz. Fungovat bude až do dokončení stavby, poté bude zrušen.

Fotogalerie
33 fotografií