Historické budovy kasáren byly v Karlíně postaveny mezi lety 1845 až 1848. Na přelomu tisíciletí však přestaly sloužit svému účelu, ministerstvo obrany je pak ještě nějaký čas využívalo, od roku 2013 však byl objekt prázdný. Následně o budovu projevilo zájem ministerstvo spravedlnosti, jež tam chtělo vybudovat justiční palác. Z toho však sešlo, budovy teď spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Osud budovy, která je od roku 1958 památkově chráněná, je stále nejasný. V současnosti v kasárnách funguje oblíbené kulturně-společenské centrum, jež spravuje nezisková organizace Pražské centrum. Jsou tu například galerie, kavárna nebo i letní kino a koncerty.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek na tiskové konferenci při prohlídce Negrelliho viaduktu nastínil, že by v budově stát mohl vystavět byty. „Naše stavebnictví se musí stát motorem našeho růstu. Musíme se podívat, kde jsou rezervy, musíme se podívat hlavně na byty,“ uvedl s tím, že míří na prohlídku karlínských kasáren. „Podíváme se, zda bychom tam nemohli zainvestovat, možná i do bytů,“ nechal se slyšet.

Po návštěvě kasáren, kterou premiér absolvoval s ministrem průmyslu a obchodu a zároveň dopravy Karlem Havlíčkem (ANO), oba muži hovořili o tom, že by v nich mohly vzniknout studentské koleje a kanceláře státní správy. Stavět se však určitě jen tak nezačne. Objekt je totiž stále veden jako budova pro vojenské účely a bude tak muset dojít ke změně územního plánu. Šéfka ÚZSVM Kateřina Arajmu považuje za reálné  provést změnu územního plánu při shodě s hlavním městem během dvou let. „Rekonstrukce samotná potrvá pět šest let,“ řekla. Za reálnou představu považuje jak vybudování kolejí, tak i bytů, jak původně Babiš oznamoval. Aktuálně generální ředitelka ÚZSVM chystá do měsíce uzavřít novou smlouvu s nájemníky areálu.

Kromě studentů i úředníci

Havlíček si myslí, že by stálo za to propojit výstavbu studentských kolejí pro více pražských vysokých škol se záměrem spojení kanceláří Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Správy železnic (SŽ). „Byla by to dobrá služba, stát by na tom netratil, zhodnotil by majetek. A co víc si přát, než aby mladí lidé tu měli vyžití,“ komentoval záměr s tím, že jde zatím pouze o první úvahy.

Praha už dříve projevila o rozsáhlý objekt zájem s tím, že by tam mohla umístit magistrátní úředníky, od toho však ustoupila. Nyní primátor Zdeněk Hřib (Piráti) mluví o bytech. Naposled na sociálních sítích v únoru uvedl, že hlavní město má stále zájem o získání areálu karlínských kasáren. ÚZSVM tehdy sdělil, že úřad městu opakovaně nabízel výměnu areálu za pole v Letňanech, která chce Babiš pro úřednický areál.

Samosprávy se na rozdíl od státních institucí nemohou o nemovitosti ve správě ÚZSVM přímo přihlásit. Vedení města zatím neúspěšně prosazuje, aby měly obce alespoň předkupní právo na státní majetek. Mezi ÚZSVM a Prahou v současnosti panuje napětí, primátor opakovaně mluvil o tom, že úřad, respektive premiér Babiš, blokuje již sjednané směny majetku s městem. Důvodem má být neochota magistrátu poskytnout státu parcely v Letňanech pro stavbu úřednického areálu. Babiš to odmítl.

Fotogalerie
28 fotografií