Obří nezastavěná plocha u vodní nádrže Džbán v Praze 6 je v současnosti prorostlá keři, stromy a vysokou trávou, kterou křižují prošlapané cestičky. Místní sem chodí na procházky, běhat a v létě se vyhřívat, ale narazíte zde také na bezdomovce, využívající nedostupné zákoutí.

Právě tyto plochy o celkových rozměrech přes 40 tisíc metrů čtverečních chce společnost Molepo s.r.o. v územním plánu změnit ze zeleně a lesních porostů v „obytně čisté s mírou využití území F a všeobecně smíšené se stejnou zastavitelností“. To by znamenalo, že by u nádrže mohly vyrůst více než třípatrové budovy.

Místní nesouhlasí

To se ale nelíbí místním, kteří proti záměru podepisují petici. K 3. prosinci se vyjádřilo přes 700 lidí: „Tyto pozemky slouží odjakživa k rekreaci obyvatel. Jejich zastavěním by využití pozemků pro rekreaci zaniklo a do těsné blízkosti přehrady Džbán a Divoké Šárky by byla přivedena automobilová doprava,“ prozradil iniciátor petice a předseda spolku Veleslavín-Vokovice k životu Jiří John. Podle něj by na změně územního plánu firma několikanásobně vydělala, pozemky by totiž získaly hodnotu více než 500 milionů korun.

Magistrát hledá kompromis

O změně územního plánu jednala 4. prosince Komise územního rozvoje Prahy 6, která jednání přerušila. „Čeká na informace od magistrátu a doporučuje radě městské části zpracovat studii rozvoje volnočasového areálu kolem Džbánu, resp. představu městské části o tom, jak by Džbán a jeho okolí mělo vypadat,“ řekl mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.

Hlavní město s firmou již několik měsíců jedná o kompromisním řešení. Podle radního pro majetek Jana Chabra (Spojené síly pro Prahu) setkání pokračují doposud: „Již od minulé reprezentace se tripartitně snažíme jednat o možné spolupráci, tak aby město mělo volnočasové části území a aby městská část mohla kontrolovaně diskutovat o možné změně územního plánu v oblasti Evropské třídy. Nyní jsme s náměstkem Petrem Hlaváčkem uprostřed jednání, abychom našli shodu,“ prozradil radní.
Fotogalerie
15 fotografií