Neratovice čekaly na výstavbu vlastního kostela celá desetiletí. To se brzy změní – římskokatolická farnost nyní jen čeká na územní rozhodnutí, stavba kostela na rozhraní Neratovic a obce Libiš pak může začít.

„K církvi se na území farnosti hlásí odhadem kolem 3000 lidí. Na pravidelné nedělní bohoslužby do kostelíků v přilehlých obcích jich pravidelně chodí více než dvě stovky a často musí stát venku,“ řekl farář Peter Kováč, který si pochvaluje, že do dvou či tří let by mohl kázat v novém duchovním a komunitním centru podle návrhu předního českého architekta Zdeňka Fránka (58). Stavba za zhruba 90 milionů korun se zvoničkou vysokou 22 metrů má být zároveň unikátní dominantou města, to jinak „zdobí“ spíše pozůstatky normalizační architektury.

Bude jako ve Florencii

Kostel tvořený dvěma středovými klenbami bude symbolem návratu ke kořenům církevních staveb. Jeho dvouplášťový systém připomene kostel Santa Maria del Fiore ve Florencii, nebo londýnskou katedrálu svatého Pavla. Důstojný prostor nabídne zázemí učebnám i klubovně, ve spodním podlaží společenské místnosti. „Stavba vyjadřuje společenství církve, ale také chce být odkazem na dynamiku a pohyb dějinami,“ uvedl farář.

Místo pro duši i aktivity

Kostel bude kromě setkávání farníků sloužit jako komunitní či nízkoprahové centrum, koncertní, výstavní a přednáškový prostor. „Společenství žije mnoha aktivitami, jen potřebuje střechu nad hlavou,“ dodal farář Kováč. Objekt obklopí také park s jezírkem a dětským hřištěm, na jehož návrhu se budou podílet studenti mělnické střední zahradnické školy. Navíc bude projekt respektovat ekologické trendy šetrného stavebnictví, jenž Zdeněk Fránek propaguje. Třeba zelenou střechu kostela i fary bude zavlažovat dešťová voda z retenční nádrže.

Video
délka: 02:47.32

Kostel římskokatolické farnosti Neratovice bude po desítkách let splněným snem místních farníků, nejblíže mu zatím byli v 60. letech. Moderní a přitom funkční budova má respektovat okolní krajinu, nabídne prostor pro víru i společně trávený volný čas. Fanánek Architects

Fotogalerie
4 fotografie