Počet lidí bez domova dle průzkumů Armády spásy každoročně narůstá. „Podle posledních výsledků sčítání lidí bez domova jich je u nás téměř 24 tisíc. Zhruba polovina z nich, konkrétně 11 600 lidí žije takzvaně na ulici čili vysloveně venku," prozradil major Přemysl Kramerius, národní ředitel pro administrativu a komunikaci ČR a SR Armády spásy. Na ulici přežívají převážně muži, ženy tvoří jen čtvrtinu.

Ne každý z nich si může dovolit přespání v azylovém domě, i za přespání je totiž třeba uhradit symbolickou částku - podle pracovníků většinou 35-40 korun, tato částka je ale spíš motivační a náklady rozhodně nepokryje. Proto vznikl projekt Nocleženky, který má pomoci těm nejslabším. Letos startuje jeho čtvrtý ročník.

Stovka za nocleh

Projekt je možné podpořit zakoupením poukázky online, kde je nejnižší možná částka stanovena na 100 korun. V ceně je zahrnuto ošetření i večeře.

„Nocleženka zajistí člověku bez domova nejen nocleh v teple a suchu, ale také polévku, teplý nápoj i možnost provést osobní hygienu. Velmi důležité je ale také to, že se tam lidé bez domova mohou setkat se sociálním pracovníkem, se kterým si můžou promluvit o své tíživé situaci,“ uvádí ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan Krupa. „To bývá mnohdy prvním krokem k zahájení jejich práce na navrácení se do běžného života. Každý člověk má jiný příběh a potýká se s různými problémy. Snažíme se vnímat individuální potřeby každého z nich, a díky tomu tak společně najít cestu k dlouhodobému řešení,“ vysvětlil Krupa.

Video
délka: 05:36.71

Studentka Radka (20) přespala venku jako bezdomovec: Co ji k tomu vedlo? Lucie Stejskalová, Daniel Baudyš, Jan Kovaľak, Tomáš Třeštík, Petr Vlasák, Barbora Machová, Barbora Chmelová, Michael Křivánek, Martin Hrubant, Ondřej Lebeda, Aleš Hybner a maminka a tatínek Málkovi

Zaplacená Nocleženka se v noclehárně vytiskne a dostane ji sociální pracovník, který ji předá člověku v nouzi. Každá poukázka má své číslo. Dárce se tak může dozvědět, že za jeho poukaz někdo potřebný přespal v zařízení Armády spásy v Praze, Brně, Karlových Varech, Ostravě, Krnově, Opavě, Jirkově, Šumperku či Havířově.

Projekt v loňském roce podpořilo 23 tisíc lidí, podle Armády spásy se vybralo celkem osm milionů korun. „Stavíme novou noclehárnu, revitalizovali jsme koupelny, pořídili nové postele,“ uvedli zástupci organizace.

Podívejte se, jak to vypadá v Armádě spásy:

Fotogalerie
32 fotografií