V Tusarově ulici s číslem popisným 60 objevíte centrum Armády spásy, ve kterém se nachází azylový dům, nízkoprahové denní centrum i noclehárna. Zajímavostí azylového domu je například to, že je tu mužské a ženské centrum oddělené. 

Od dveří, které spojují mužskou a ženskou část, mají klíč jen zaměstnanci. Páry se tak mohou setkávat pouze na dvorku a nebo v kuchyňce v přízemí. Cílovou skupinou jsou osoby bez přístřeší, starší 18 let, kteří jsou soběstační a chtějí se aktivně podílet na řešení své sociální situace.

Ženy bez mužů

A z jakého důvodu jsou takto striktní pravidla? Dle pracovnice Petry Drvotové jsou tady časté partnerské hádky, kdy si lidé dokonce vyhrožují i smrtí. To je právě jeden z důvodů, proč vás z centra na nějakou dobu vyhodí. Za napadení pracovníka následuje trest a to ten, že do centra nesmíte dalšího půl roku.

Video
délka: 01:37
1080p 720p 360p

Petra Drvotová o Azylovém domě Eva Fornálová

Azyl v zimě

Při nepříznivém počasí mohou muži a ženy bez domova, kteří mají zájem se umýt a přespat, využít noclehárnu. Ta má kapacitu jen 56 míst a azylový dům pojme na 108 lidí bez domova. Přesto to v zimních měsících nestačí. V zimě tak magistrát vyhlašuje při teplotách pod bodem mrazu takzvanou volnou židli, kdy mohou lidé bez střechy nad hlavou využít přespání na židli v denním centru, kde bezdomovcům nabízí sociální poradenství, základní ambulantní zdravotní ošetření, hygienické zázemí, stravu a ošacení.

Zajímavostí je, že v zimě tady tolik neřeší alkohol, co se týče volné židle. Lidé posilněni alkoholem mají totiž větší pravděpodobnost umrznutí. Jinak tady v azylovém domě platí pravidlo, kdy přijímají lidi bez domova, kteří mají do půl promile alkoholu v krvi. 
Fotogalerie
19 fotografií