Účastníci demonstrace si přinesli transparenty, na kterých měli hesla jako například „Lepší vzduch pro naše děti i rodiny“, „Nechceme rozšíření výroby pro Vafo“ nebo „Smradu hafo, to je Vafo“.

„Chceme bydlet ve zdravém prostředí. Nechceme být odkázáni na počasí a větrat podle toho, odkud zrovna fouká vítr. Zvláště večer, v noci, ráno nebo o víkendech se to nedá,“ uvedl jeden z organizátorů. Podle demonstrantů je zápach občas cítit až v Nových Butovicích.

Demonstranty přišel podpořit starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný (ODS). „Zrovna dneska ráno byla továrna cítit opravdu hodně silně. Je to běh na dlouhou trať, ale my ho vyhrajeme. Pravda a láska zvítězí nad smradem a Chrášťany,“ řekl Novotný.

Organizátoři akce rovněž přečetli vzkaz, který podle nich demonstrantům poslala dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová, která bydlí na Zličíně. „Je to opravdu velký smrad, kolikrát se při něm nedá ani spát. Když si chci jít v okolí zaběhat, není to skoro možné. Takováhle továrna podle mě na kraj města nepatří,“ přečetli.

Podle demonstrující Lucie Skokanové byla na místě přátelská atmosféra. „Mě vůbec překvapilo, jak vstřícně k nám lidé z ministerstva přistupovali,“ popsala demonstraci. Špatnou situaci se zápachem se lidé snaží alespoň trochu brát s humorem. „Dříve to pravidelně smrdělo v pátek v pět hodin odpoledne. Říkali jsme, že šéf jim odjel z fabriky, zaměstnanci otevřeli okna a větrají,“ prozradili demonstrující v nadsázce.

Inspekce již pokutovala

Mluvčí ministerstva životního prostředí Pavla Roubíčková účastníkům demonstrace sdělila, že Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) firmě v minulosti udělila pokuty v řádu stovek tisíců. Podle jedné z demonstrujících je to však pro takovou firmu jako zaplatit si parkovací lístek.

Firma Vafo požádala loni o rozšíření výroby Středočeský kraj, který změnu povolil. Proti tomu se odvolal pražský magistrát. Spor má vyřešit ministerstvo pro životní prostředí. Podle Roubíčkové by to mělo být zhruba v polovině října.

Limity prý dodržují

„V době, kdy stále pokračuje řízení o vydání Integrovaného povolení, nechceme a nebudeme svými komentáři nebo aktivitami ovlivňovat rozhodování úředníků. Zopakuji tedy pouze základní fakta. Během 25 let našeho podnikání v Chrášťanech plníme limity stanovené normami či zákony České republiky bezezbytku, což potvrzuje více než 30 provedených kontrol, především pak ze strany ČIŽP, sdělil marketingový ředitel Vafo Martin Šámal.

Hodnoty pachových jednotek na výstupu jsou ve firmě podle něj hluboko pod těmi, které mají obdobné výrobny v Německu, Nizozemsku a dalších zemích. „Celá čtyřstupňová soustava čištění vzduchu odstraňuje zhruba 92 procent pachových stop. Vše výše uvedené je naše iniciativa a dobrovolná investice v hodnotě 68 milionů korun nad rámec našich zákonných povinností,“ doplnil Šámal.

Předsedkyně spolku Praha pro život Emilie Schneider však dle svého vyjádření jednala s ministerstvem životního prostředí, které mělo uvést informace vypovídající o opaku. „Řekli nám, že Česká inspekce životního prostředí dělala další kontrolu, která našla ve výrobně pochybení,“ uvedla Schneider.

Firmě Vafo Praha podle posledních dostupných údajů ze Sbírky listin v roce 2017 vzrostl čistý zisk meziročně o 18,7 procenta na 612,7 milionu korun. Čistý obrat stoupl o 17,6 procenta na 3,68 miliardy korun. Kromě Chrášťan u Prahy má firma v Česku závody v Ratmírově na Jindřichohradecku, Chelčicích na Strakonicku a Chotovinách na Táborsku.

Fotogalerie
5 fotografií