Nevinně vypadající zábava, kterou vyhledávají turisté v centru Prahy, se ukazuje jako nebezpečný hazard. Desítky kontrol, jež magistrát během letních měsíců provedl převážně v Praze 1, kde na takové atrakce turista narazí na každém rohu, odhalily často neskutečné prohřešky týkající se nejen dopravních předpisů, ale i předpisů o registraci vozidel. Při celkem 58 kontrolách byla některým z provozovatelů zakázána jízda, jedno vozidlo řešili policisté. V jednom případě byla podle náměstka Adama Scheinherra (Praha sobě) nejasná identifikace VIN kód. „Tento případ si převzala kriminální policie,“ prozradil náměstek. Celkem 22 vozidlům byla omezena platnost technické kontroly.

Šokující je ale také to, že kontrolované stroje pro turisty měly takové technické nedostatky, které ohrožovaly bezpečnost a provoz na silnici! Nejvíce alarmující byly případy přichycení kola jedním šroubem, podomácku svařovaný rám vozidla, a u jednoho z vozů dokonce čouhaly z kol hvězdice jako v hollywoodských filmech, které mohly kolemjdoucího lehce zranit.

Kontroly také odhalily, že řidiči pseudohistorických vozů, autobusů nebo vláčků často neměli potřebné doklady k vozidlům, provozovatelům často chyběl i doklad k oprávnění podnikání, koncesní listina nebo povolení k provozování linkové dopravy. Podle Scheinherra padaly za prohřešky pokuty až 500 tisíc korun, které si odnášeli provozovatelé firem, jimž auta patří. 

Rolba a traktor

Nemálo bizarní jsou také označení, která získaly vozy u stanice technické kontroly (STK): „Pseudohistorické vozy měly klasifikace jako lesnické zemědělské stroje, traktor, sněžná rolba, šestimístný motocykl na LPG. Nevíme, jestli mohou vůbec na pozemní komunikaci. Máme podezření z důvodného označení vozidla v konkrétních stanicích státní technické kontroly a případ jsme předali k správnímu řízení,“ řekl Scheinherr a dodal, že se bude prošetřovat, jestli ve stanicích v Lovosicích a Ústí nad Labem, které osvědčení o technické kontrole vydaly, nebyl porušen způsob jeho vydávání.

Policisté a pracovníci magistrátu se kromě replik historických vozů zaměřili i na turistické autobusy Hop on Hop off, jejichž řidiči neměli potřebné doklady a záznamy o jízdě, jež jsou povinné pro linkové autobusy. „Povolení linkových autobusů je na rok a vydává ho magistrát. Prvním opatřením je, že jsme přestali toto povolení vydávat, dokud se situace nevyřeší,“ uvedl Scheinherr. Další budou následovat, až budou kontroly dokončené a budou k dispozici výsledky správního řízení. Kontroly mají v centru Prahy probíhat do konce srpna.

Rekordní emise

Během kontrol došlo i na pět turistických vláčků a u všech bylo nalezeno nějaké pochybení. Podle Scheinherra byl například jeden registrovaný jako tahač přívěsů, vagon k němu připojený jako přívěs, ale průkaz měly dohromady jen jeden. „Naměřili jsme rekordní překročení emisí v Praze. Při rozjíždění vláček překročil tyto limity až dvěstěkrát. Porušení emisního limitu se však počítá při provozu, a při něm byly emise čtyřikrát vyšší, než je povolená norma,“ odhalil další z výsledků náměstek. Další podrobnosti prozradí až v průběhu října.

Fotogalerie
8 fotografií