Vinohradský pivovar vybral coby nejvhodnějšího provozovatele legendární „Šlechtovky“ magistrát a budoucí správce objektu městská společnost Obecní dům. Jaké podmínky ale muselo splnit deset oslovených firem, z nichž na nabídku reagovalo šest, nikdo neřekl. „Nejsem schopen výběrové řízení komentovat, ani jeho průběh, ani kritéria pro výběr naší společnosti. Byli jsme osloveni a předložili jsme nejlepší nabídku, jakou jsme uměli,“ řekl jen pro Blesk.cz jednatel pivovaru Jan Korselt. Na výběr firmy ale okamžitě upozornila opozice vedení Prahy. Především jí vadí, že spoluvlastník Vinohradského pivovaru Matěj Turek (38) je kolegou z kandidátky Prahy sobě radní pro kulturu Hany Třeštíkové (37), v jejíž gesci je i Obecní dům.

Výběrem a podmínkami pro nového provozovatele byl pověřený Obecní dům, radní Třeštíková pouze formulovala zadání, jaká by měla budoucnost Šlechtovky být,“ odepsala na dotazy Blesku mluvčí Prahy sobě Julie Kochová. „Jsem jen menšinový spoluvlastník pivovaru a nepodílím se na jeho řízení. O výsledku výběrového řízení jsem byl informován až ve chvíli, kdy bylo rozhodnuto,“ tvrdil Turek. „Koalice se oháněla transparentností, její kroky jsou ale opačné,“ reagoval přesto pro Blesk místopředseda zastupitelského klubu hnutí ANO Radomír Nepil (34).

Tajnosti »průhledné« radnice

Postup magistrátu a Obecního domu kritizuje i Tomáš Portlík (41, ODS). „Řízení ve mně vzbuzuje pochybnosti, stejně jako předtím tajné hlasovaní pana Scheinherra (32, Praha Sobě) o metru D či smlouva o výpůjčce na památník Stalina. Otázka je, co Praha sobě označuje pod slovem transparentnost. Možná to znamená: transparentně konkrétnímu zájemci,“ řekl Blesku. „Vypadá to, jako by šlo především o malou domů mezi členy Prahy sobě. Divím se, že to nevadí Pirátům. Odpovědný za dění v koalici je právě primátor Hřib,“ uvedl Nepil.

Pronájem bez nájmu

Dalším argumentem opozice je nájemné pro nového provozovatele Šlechtovky. Jeho výše zatím není jasná. „Samozřejmě stanoveno bylo, a to ve výši 10 % z obratu. Na vaše další otázky mohou odpovědět pouze členové představenstva, kteří mají do konce srpna volno,“ sdělila Blesku za Obecní dům Karolina Ouředníčková. „To znamená, že na tom nikdy neprodělá. Zajímá mě, jak bude probíhat kontrola. Mám totiž obavu z umělého snižování tržeb. Město by tak tratilo,“ uzavřel Nepil.

Fotogalerie
9 fotografií