Titul čestného občana mohou od pražského magistrátu získat lidé, kteří jsou buď občany Prahy, nebo ve městě dlouhodobě žijí. Návrhy osobností posílají komisi pro čestné občanství a ceny hl. m. Prahy zastupitelé městských částí i magistrátní zastupitelé, z návrhů se pak vyberou ti, kteří se o čestný titul zasloužili nejvíc. 

Jde o občany, kteří se zasloužili o rozvoj Prahy nebo šíření dobrého jména Prahy ve světě,“ komentoval výběr čtyř vybraných osobností pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). K samotnému slavnostnímu ceremoniálu by podle něj mohlo dojít na konci září, ale vše je ještě závislé na tom, zda jejich volba bude schválena na zářijovém zasedání pražského zastupitelstva.

Čestný hrob

S oceněním jsou pak spjaté i odměny: ke stříbrné medaili dostane Helena Koenigsmarková i 100 tisíc korun. Na ocenění ji navrhla Eliška Kaplický Fuchsová ještě v minulém volebním období. Jiřího Menzela a Medu Mládkovou vybral zastupitel Jan Wolf (Spojené síly pro Prahu) a významného vědce a lékaře Jana Klenera navrhnul Václav Bílek (ANO), který je zároveň členem komise.

K čestnému občanství se váže také nabídka magistrátu na využití čestného hrobového místa na významných hřbitovech. Patří sem kupříkladu Vinohradský, Olšanský nebo Vyšehradský hřbitov. Hrobová místa na těchto hřbitovech mívají i statisícovou hodnotu, čestní občané ho však získají zcela zdarma.

Státní a pražské ocenění

Pro režiséra Jiřího Menzela je to jedno z mnohých ocenění, jichž se dočkal. Jeho nejvýznamnější cenou je americký Oscar za snímek Ostře sledované vlaky v roce 1968. Získal také v roce 1990 Zlatého medvěda na Berlinale nebo cenu karlovarského filmového festivalu za celoživotní přínos. V roce 1996 mu prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy 1. stupně.

Meda Mládková, sběratelka umění a zakladatelka Nadace Jana a Medy Mládkových získala o stupeň nižší medaily než Menzel v roce 1999. Kromě toho dostala další různá vyznamenání za přínos české kultuře a ve Francii obdržela řád za zásluhy. Politik a vědec Pavel Klener je považovaný za průkopníka v zavádění chemoterapie k léčbě nádorů. Mezi nejvýznamnější ocenění, která obdržel, patří medaile Za zásluhy o stát II. stupně v oblasti vědy.

Fotogalerie
10 fotografií