Posprejovaný Karlův most, turisté pózující se sklenicí alkoholu na památníku Okřídleného lva na Klárově, jenž připomíná československé letce z druhé světové války, Lennonova zeď oplývající vulgárními nápisy a kresbami, které tam na popud průvodců vytvořili opilí cizinci. Žádný z těchto projevů vandalismu, za nimiž povětšinou stojí opilí turisté, již ve stále větší míře okupují centrum Prahy, neušel britskému Observeru.

V článku, který vyšel v neděli, upozorňuje na neblahý trend, jenž z centra Prahy postupně vytlačuje rezidenty na úkor byznysu. Zatímco v roce 2000 přijelo do Prahy, „do města, které bylo až do roku 1989 západním návštěvníkům uzavřeno“, zhruba 2,5 milionu turistů, o 18 let později už jich hlavní město České republiky navštívilo takřka 8 milionů. Řada z nich přitom jezdí do stověžatého města, proslulého svou výjimečnou architekturou, hlavně za levným alkoholem, upozorňuje nedělník. 

„V tentýž den, kdy tisíce Čechů pochodovaly městem při příležitosti výročí sovětské invaze 21. srpna 1968, procházeli turisté z různých zemí, jako jsou Austrálie, Nový Zéland, Německo, Francie, Brazílie, Belgie a Arménie ulicemi kvůli zcela jiné misi - bavit se a opíjet se,“ píše Observer, jenž se účastnil jednoho z tzv. pub crawls, tedy procházky od hospody k hospodě, kde cizinci popíjejí pivo a levnou vodku.

S vypitým alkoholem také stoupá hladina hluku, kterou obyvatelé pražského centra musí dennodenně trpět. Nedělník zároveň upozornil, že průvodce po celou dobu turisty neupozornil, to udělali až policisté, kteří na místo na základě oznámení dorazili. Turisty vyzvali ke zklidnění, ale žádné pokuty neudělili.

Centrum jako zlatý důl

Je důležité, abychom se nevzdávali historického centra města, které je naším nejcennějším dědictvím, a abychom nedopustili, aby se z něj stala mrtvá zóna, jež je jen zázemím pro noční život a levný turismus," řekl nedělníku noční starosta Jan Štern. „Centrum se stává zlatým dolem, kde se dá vydělat spousta peněz, ale není to místo k životu,“ uvedl starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha Sobě).

Observer zároveň zmiňuje snahy, které mají v Praze činnost všech, kteří se na alkoholové zábavě pro turisty podílejí, podrobit přísnému dohledu. Bude se kontrolovat, zda vydávají účtenky nebo jestli je účastníkům 18. Kontrole neuniknou ani bary, jež s organizátory i přes snahy Prahy 1 se dohodnout spolupracují, zvýšená inspekce se bude týkat například porušování kapacitních limitů barových prostor. „Budeme muset být přísnější... jednání nepovažuji za velmi úspěšná,“ uvedl Čižinský.

Fotogalerie
17 fotografií