Růžový palouček u Litomyšle je podle pověsti místem, kde se čeští bratři naposledy loučili s vlastí před odchodem do ciziny. „Teď to bylo posedmnácté. Palouček miluju, miluju, miluju! Znamená pro mě jedny z nejkrásnějších chvil v mém profesním i osobním životě,“ netajil herec, který na památné místo přijel s manželkou Jitkou Molavcovou (75) recitovat české autory a při té příležitosti vzpomněli i na den upálení mistra Jana Husa.
„To jsme museli,“ zdůraznil Strejček, kterému po vážném ochrnutí nefunguje tělo a stále vypovídá další služby, hlava je ale v naprostém pořádku. Recitoval dokonce spatra. „Kdyby mi teď skvělá ošetřovatelka Katka nedržela telefon u úst, protože mé ruce jsou stále ochrnuté, nemohu s vámi mluvit,“ konstatoval Strejček, který od svého ochrnutí žije v sanatoriu Šarlota v Prosečnici.
„Šarlota je podobná v duchovní pomoci bližním stejně jako Palouček,“ pokračoval nadšeně herec. Právě tady se také s Jitkou Molavcovou před dvěma roky po 20 letech vztahu vzali. „Střídavě je paní Molavcová v Praze a střídavě u nás s panem Strejčkem. Tohle naštěstí sanatorium umožňuje,“ svěřil Aha! jeden ze zaměstnanců sanatoria.
Alfred Strejček: Sílu nacházím v lásce Molavcové a dcerách. Hana Höschlová, Daniel Kristl
Sanatorium v Prosečnici původně sloužilo k léčbě tuberkulózy, pak ho kvůli těžce nemocné mamince koupil zrekonstruoval bývalý generální ředitel Zentivy Jiří Michal (74). Nějakou dobu zde žila i mecenáška umění Meda Mládková (†103) nebo oscarový režisér Jiří Menzel (†82).
Šel si jen zaběhat
Před sedmi lety si večer jako obvykle šel Alfred zaběhat, v noci ho začalo brnět tělo a ráno už nebyl schopen pohybu. Za vše může Guillainův-Barrého syndrom postihující nervovou soustavu. Několik měsíců poté nemohl pořádně dýchat a byl napojený na ventilátor bez možnosti komunikovat s nejbližšími.