Hercova manželka Jitka Molavcová (74), která mu stojí pevně po boku, nechtěla původně veřejnost s velkými náklady (cca 130 000 Kč měsíčně) na partnerovu léčbu zatěžovat. Přitom národ oba miluje a nemusela se ničeho obávat. Ujal se toho tedy producent Tomáš Ságl (52), který v minulých dnech Alfreda a Jitku v Kladrubech navštívil.

„Ne všichni asi vědí, jaký je Alfred neuvěřitelný bojovník. Smekám před ním a klečím. Už 7,5 roku je proti své vůli po příhodě kvadruplegikem a o každý milimetr vnímání svého těla statečně bojuje, cvičí a nevzdává to,“ začal nejprve svůj status.

A pak přidal to nejdůležitější. „Dnes jsem se dozvěděl, že existuje transparentní účet pro podporu náročné a ne levné péče pana Alfreda Strejčka,“ rozepsal se producent velkých koncertů. „Děkuji každému, kdo pomůže tím, co je v jeho možnostech. Třeba jen sdílením této zprávy nebo jakýmkoliv obnosem. Tolik nám chybí, čím nás lidé jako Alfred Strejček obohacoval a jistě ještě obohacovat bude - vlídné slovo a milé chování. Díky za podporu a za Freda,“ doplnil Ságl s veškerým hercovým svolením. „131-3221020287/ 0100 transparentní účet,“ zdůraznil všem, kdo chtějí pomoci.

Status s výzvou, účtem a fotografií Molavcové se Strejček, masivně sdílí tisíce lidí na sociálních sítích. Mezi nimi i herečka Kateřina Macháčková (75) houslista Pavel Šporcl (51) nebo skladatel Zdeněk Barták (70). A díky tomu přicházejí na účet první výrazné prostředky, které panu Strejčkovi pomůžou k dalším důležitým životním krokům.

Zaběhal si a ochrnul

Guilain-Barrého syndromem onemocněl Strejček v roce 2017. Po ročním pobytu v nemocnici začal s rehabilitací v Kladrubech a také v sanatoriu Charlotta v Prosečnici.

Potíže začal herec poprvé pociťovat 26. října poté, co si byl zaběhat v pražské Stromovce. V noci ho pak začalo brnět a bolet tělo a ráno nebyl schopen pohybu. „V noci jsem se tehdy probudil zvláštní bolestí v nehtech na rukou i nohou, kterou jsem nikdy předtím necítil. K ránu jsem zjistil, že se mi nepohybují nohy. Hned ráno jsem volal své neuroložce, paní doktorce Aleně Hyhlíkové. Okamžitě jsem musel do nemocnice,“ popisoval před lety v pořadu 13. komnata.

„Poprvé přiznávám, že byly okamžiky, kdy jsem si vnitřně skutečně zoufal. Ale jen pro sebe. Svým nejbližším jsem toto neříkal. Měl jsem pocit totálního vnitřního zoufalství. Ptal jsem se, kam se poděl můj život a co budu dělat,“ vyprávěl se slzami v očích.

Video
Video se připravuje ...

Jitka Molavcová: Kvůli lásce se vzdala dětí Videohub

Stovka pacientů

Nemocí zvanou Guillain-Barrého syndrom trpí v Česku asi sto pacientů. Přichází bez avíza. GB syndrom je vzácné zánětlivé onemocnění, které postihuje nervovou soustavu, především periferní nervy vycházející z míchy. Postižení nervů a jejich obalů má za následek těžký výpadek jejich funkce, ztrátu pohyblivosti i citlivosti v postiženém úseku. Nemoc má tendenci postupovat tělem odzdola nahoru, a tak ochrnutí dolních končetin přechází v poruchu citlivosti kůže trupu a míří stále výš. Člověk může ochrnout na všechny čtyři končetiny a největším ohrožením je riziko udušení kvůli ochrnutí bránice a mezižeberních svalů.

Fotogalerie
45 fotografií