Blesk.cz: Pane starosto, jak se Praha 19 změnila za uplynulých 50 let?
Pavel Ždárský: „Když jsem zde vyrůstal, Kbely byly známé coby jakási díra mezi Prosekem a Podolankou. Soudruzi neměli moc zájem tady něco měnit. Pokrok, který nastal od roku 1989, je obrovský.“
Dvaadvacet let se na něm podílíte i vy coby nejdéle sloužící starosta. Co konkrétně považujete za svůj hlavní úspěch v rozvoji městské části?
„Dalo by se hovořit o přirozeném rozvoji. Když například vidíte, že někde jsou hrbolaté komunikace, cesty vyložené panely nebo že někde schází kanalizace, tak to přece napravíte. Když stavíte nové domy, stěhují se k vám noví obyvatelé a máte nárůst nových žáků, tak se zaměříte na školství.“
Jinde v Praze se právě v oblasti školství potýkají s problémy. Nabídka míst ve školách není taková, aby uspokojovala poptávku. Potýkáte se také s tímto problémem?
„Máme menší nevýhodu v tom, že jsme na kraji Prahy, kam umisťují své žáky i rodiny ze středních Čech. Snažíme se na tu poptávku reagovat. Nedávno jsme přistavili školu, nyní stavíme tělocvičnu, a mám pocit, že za chvíli abychom snad stavěli školu další.“
„V poslední době je to neuskutečněná výstavba velké knihovny, která by spadala pod Městskou knihovnu hl. m. Prahy. Ten projekt je stále aktuální, dosud platí stavební povolení. Ale právě kvůli situaci ve školství jsme nakonec ty finance přesunuli na výstavbu základní školy, takže k jeho realizaci zatím nedošlo.“
Co Kbely podle vás v současné době nejvíce trápí?
„Všechny městské části to mají vesměs stejné. Doprava, školství, v našem případě i zdravotnictví. Spádově totiž připadáme pod nemocnici Na Bulovce, která se potýká s problémem nedostatku sester, a naši obyvatelé s tamními službami nejsou příliš spokojeni. Vycházím přitom ze 36 nespokojených dopisů od místních obyvatel, které nám na radnici přišly. Dále je to také dlouhodobě odkládaná rekonstrukce čistírny odpadních vod Kbely.“
Předpokládám správně, že nápad primátora Zdeňka Hřiba ohledně výstavby nové nemocnice v Letňanech namísto vládní čtvrti pana premiéra Andreje Babiše vítáte?
„Jestli současný pan primátor tento projekt prosadí, my ve Kbelích určitě zajásáme. Věřím, že nebudeme sami. Panu Hřibovi v tomto záměru věřím. Zažil jsem v čele Prahy několik primátorů a na něm si vážím připravenosti i korektnosti, což mohu posoudit i právě kvůli jednáním o tzv. vládní čtvrti, která by se částečně měla rozprostírat i na katastrálním území naší městské části.“
„Z hlediska parkování jsou problémy všude, o modrých zónách ale určitě neuvažujeme. Jedno parkoviště jsme zbudovali v Jilemnické ulici asi pro 27 vozů, plánujeme zbudovat další pro dalších 30 vozů, ale nehodláme dělat žádné P+R. A z hlediska zaplněnosti silnic jsou dlouhodobě problémy s dálnicí D8, konkrétně v místech sjezdu na Kosteleckou, která vede do Čakovic a pak pokračuje Cukrovarskou a Semilskou do Kbel. Často se stává, že tyto silnice jsou ucpané.“
Do Kbel je v současné době možné dostat se autem, vlakem nebo autobusem MHD. ROPID přitom představil koncepci, v rámci které by všechny autobusové zastávky v Praze byly na znamení. Jak na tento záměr nahlížíte?
„Nevadilo by mi to, ale trošku se obávám zbytečných sporů, zda byli cestující na zastávce vidět či ne. Bylo by zapotřebí se předtím věnovat stavu autobusových zastávek. Třeba ty na našem území, například podél Mladoboleslavské, jsou buď z roku 1992, nebo možná ještě z 80. let. Drátem propletená boční okna jsou polepená plakáty, skrz které není možné vidět na silnici a dát zavčas znamení řidiči autobusu, ten zase skrze ně nemusí vidět, zda na zastávce někdo čeká. Podle mě by to chtělo lépe zapracovat na signalizaci k zastavení, například světelné.“
V roce 1989 jste ve Kbelích zakládal Občanské fórum, od 90. let do roku 2013 jste působil v ODS, nyní vedete hnutí Kbely – náš domov. Jak se podle vás za těch 30 let od revoluce změnila politická kultura?„Jde to k horšímu, ale strašně. Já jsem například velkým zastáncem toho, aby bylo v politice co nejvíce žen. Jenomže po třech letech třeba v parlamentu ty ženy z politiky odchází, jsou zhrublé, hovoří sprostými výrazy. Dnes je i doba taková, dochází k provokacím, k nejrůznějším útokům a podlostem.“
Loni v dubnu na jednání zastupitelů hlavního města došlo k vašemu incidentu s tehdejším zastupitelem Matějem Stropnickým (SZ). Nařkl vás, že jste jej fyzicky napadl břichem a vyzval příslušníky městské policie, aby vás z jednání vyvedli. Dovedete si představit, že by k něčemu takovému došlo v 90. letech?
„To nedovedu posoudit. Byli jsme určitě slušnější, byť to byla divočejší doba. Lidé ale nebyli zlí, uštěpační a neměli radost z toho, když mohli škodit jiným, což platí pro vámi zmiňovaný absurdní konflikt. Kdyby si pan Stropnický stěžoval, že jsem mu dal facku, škrtil jsem jej nebo jsem s ním cloumal, tak prosím. Ale aby mne předvolával k nějaké komisi za to, a teď cituji: » že byl fyzicky napaden tímto otylým člověkem, strkal do mě svým břichem«, to se na mě nezlobte, ale to už je snaha o zesměšnění někoho, kdo trpí poruchou metabolismu a cukrovkou.“
A jak to tedy vlastně bylo?
„Možná jsem se jej dotkl břichem, otřel jsem se. To se občas stává, nikoliv ze zlého úmyslu. Kdybych do něj strkal úmyslně a s vervou, bylo by to na něm vidět, například že by měl na obleku bílé skvrny od stěny.“
Čemu se ve Kbelích hodláte v nejbližších třech letech věnovat?
„Nezdá se to, ale čtyřleté volební období je krátké. Během toho předešlého jsme rozjeli tři velké projekty. Výstavbu zmiňované knihovny, sportovní haly s oválovým hřištěm a zbudování cyklostezky. Hodláme se proto věnovat jejich dokončení. Rádi bychom také nechali postavit novou vlakovou zastávku, protože ta stávající je v ostudném stavu, ale to je už spíše otázka na SŽDC.“
Na periferii hlavního města se v současné době staví nejrůznější developerské projekty. Lze takový rozvoj očekávat i u vás?
„Nedovedu si představit další výškové budovy a přísun tisíců obyvatel. Stavět se zde budou vesměs jen rodinné domky, s výjimkou bytového komplexu Albatros Kbely, který zde zbuduje Skanska.“