Nejbezpečněji se v hlavním městě podle průzkumu cítí obyvatelé starší 50 let, z nichž 32 procent uvedlo, že se rozhodně cítí bezpečně. Celkem se bezpečně cítí 92 procent z nich. Nejohroženější se podle průzkumu cítí lidé do 30 let.

Z celkového pocitu bezpečí vyšly nejlépe mezi Pražany Praha 17 a 20, tedy Řepy a Horní Počernice, kde se bezpečně cítí 98 procent dotázaných. Nad hranicí 90 procent skončilo 13 z 22 městských částí. Nejhůře dopadla Praha 1, kde se bezpečně cítí 74 procent dotázaných.

Drogy a vandalové

Rozhodně bezpečně se v Praze 17 cítí 63 procent lidí. Na druhém místě skončila Praha 20 a na třetím místě Praha 16. Naopak nejhůře v této kategorii dopadly Praha 5 a 13, kde se rozhodně bezpečně cítí 12 procent dotázaných.

Největším problémem jsou podle lidí drogy a vandalismus, u kterých to uvedlo shodně 56 procent dotázaných. Následují pouliční kriminalita a kriminalita v MHD. Terorismus jako velice vážný problém označilo 20 procenta lidí. Obyvatele Prahy znepokojuje i agresivita mezi lidmi, bezdomovectví a alkoholismus. Ředitel městské policie Eduard Šuster řekl, že loni z veřejných prostranství odvezli strážníci na záchytnou stanici 2564 lidí, což je asi sedm denně. Největší obavy lidé mají z kapesních krádeží, vloupání do bytu a přepadení.

Pojď mi naproti

Zkušenost s trestným činem uvedlo 18 procent respondentů, nejvíce jich bylo ve věkové kategorii od 30 do 49 let. Respondenti uváděli do průzkumu zkušenost nejen osobní, ale i rodinných příslušníků. Proti nebezpečí se Pražané nejčastěji chrání tím, že nevpouštějí do domu cizí lidi, vyhýbají se nebezpečným místům a informují rodinu či přátele o tom, kde se budou pohybovat. Z oslovených si pak 24 procent lidí vzájemně chodí večer naproti.

S prací policie a strážníků je spokojeno více než 70 procent lidí. V případě státní policie to je 79 procent oslovených a s prací strážníků je spokojeno o šest procent respondentů méně. Mezi turisty uvedlo 27 procent Čechů, že se v hlavním městě cítí rozhodně bezpečně. Mezi cizinci bylo toto číslo vyšší, rozhodné ano uvedlo 35 procent. Také turisté považují za největší problém drogy, na druhém místě graffiti a na třetím pouliční kriminalitu.

Bezpečnost v ulicích má podle náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) zvýšit vyšší počet strážníků v ulicích. „Nyní nám chybí tabulkově 340 strážníků,“ řekl. Městská policie proto pokračuje v náboru nových zaměstnanců. Zlepšit se má rovněž vybavení a zvýšen byl v lednu rizikový příplatek. O možnosti jej ještě zvyšovat chce Hlubuček jednat s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD).

Fotogalerie
3 fotografie