„Tito lidé tam chtějí nadále zůstávat z důvodů, které byly uvedené. Po vyklizení dům stejně zůstane prázdný, protože ho SŽDC nemůže v nejbližší době rekonstruovat, jednak nemají kam jít, protože to byl jejich domov, a chtějí nějakým způsobem zdůraznit nesmyslnost toho vyklizení. Takže tam zůstávají i nadále,“ řekl řekl zástupce Kliniky Arnošt Novák. Již dříve avizovali, že na střeše chtějí bivakovat sedm dní. 

Exekutor Ivo Luhan, jenž ve čtvrtek dopoledne zahájil vyklízení, se v pondělí nechal slyšet, že aktivisty nechá na střeše budovy zřejmě do pátku. „V pátek začnu řešit otázku jejich zdraví, protože by mohlo dojít k nebezpečí pádu těch osob,“ uvedl s tím, že aktivisty upozornil na volnou cestu. Podle něj se nejspíš pokoušejí o rekord - vydržet déle než jiní aktivisté.

Video
délka: 00:11

Druhý den vyklízení sociálního centra Klinika, 11. ledna 2019 David Zima

Aktivisté v pátek ráno sami vynesli nábytek a kromě skupiny na střeše budovu všichni opustili. Specializovaná firma poté začala vyklízet nehodnotné věci z budovy a zabezpečovat okna a dveře proti dalšímu vniknutí. Až budou z budovy vyklizeny všechny věci a aktivisté slezou ze střechy, teprve potom ji exekutor může předat SŽDC.

Správa se v budoucnu chystá budovu zrekonstruovat a nastěhovat do ní kanceláře zhruba pro padesát úředníků ze svých 431 zaměstnanců, kteří v Praze pracují v pronajatých budovách. V polovině roku plánuje SŽDC uspořádat soutěž na dodavatele rekonstrukce. Samotné opravy by podle mluvčí Kateřiny Šubové měly trvat 1,5 roku.

Nevyužívaný dům aktivisté obsadili v roce 2014. Nejprve jej užívali načerno, později si vyjednali výpůjčku, která již vypršela. Mezitím objekt přešel ze správy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových na SŽDC. Proti exekuci se zástupci Kliniky opakovaně bránili, soudy všech instancí jejích námitky zamítly. Aktivisté i přesto odmítali prostory opustit.

Fotogalerie
43 fotografií