Vachrlatá, ale půvabná „bouda“, ve které přes 50 let slavná sochařka tvořila, je nyní v dost zbídačeném a zanedbaném stavu. Je obrostlá a prorostlá břečťanem, plná vlhkosti. Dědici Hany Wichterlové se proto prostřednictvím petice obrátili na ministerstvo kultury, aby ateliér prohlásilo kulturní památkou.

Radnice Prahy 1, která místo spravuje, má o rekonstrukci zájem. „Jednáme o budoucnosti ateliéru s magistrátem,“ sdělila tisková mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Pražští radní schválili záměr převzít ateliér.

V současné době budeme řešit odsvěření majetku Prahy 1 do rukou města,“ uvedl pro Blesk.cz radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL). „Jde přitom výlučně o půdorys ateliéru, nikoliv celé parcely,“ zdůraznil s tím, že zbytek lokality zůstane ve správě Prahy 1.

Rekonstrukce by podle ředitelky Galerie hl. m. Prahy Magdaleny Juříkové měla šplhat k 6,5 milionu korun. Ateliér má být podle předložené dokumentace, kterou radní schválili, rekonstruován, rozšířen a zpřístupněn veřejnosti, jak požadovala petice.

Problematické je nejen místo, ale i jeho účel

Problematické je ale umístění ateliéru, a to minimálně ze dvou důvodů. Jelikož se jedná o objekt na soukromém dvorku, nemůže se k němu dostat těžká technika. A zřízení veřejné instituce by zase mohlo narušit soukromí obyvatel nejbližších budov, kteří dvorek využívají.

„Do dnešního dne nemáme vyjádření ministerstva kultury, zda to bude, nebo nebude kulturní památka,“ vysvětluje mluvčí Prahy 1. Podle Simony Cigánkové, mluvčí ministerstva kultury, by rozhodnutí mělo vyjít v řádech týdnů.

Veřejnosti ale ateliér nikdy nesloužil. Sloužil k umělecké tvorbě,“ uvedla Blažková. Radnice měla snahu udělat novou přístupovou cestu ze svahu nad ateliérem, ale právě z důvodu ctění práva na soukromí i bezpečnost z toho nakonec sešlo.

Ateliér sochařky Wichterlové je prorostlý břečťanem.
Autor: Daniel Černovský

Radnice i zvažovala prodej ateliéru, ovšem za tím účelem, že by jej kupec zvelebil a zachoval odkaz umělců, kteří zde působili, především tedy Hany Wichterlové. „Nebylo by záměrem vyslyšet nejvyšší nabídku, ale spíše nejvhodnější plán do příštích let, který by i dodržel požadavky památkářů, jelikož se nacházíme na památkově chráněném území,“ vysvětluje mluvčí.

Ateliér sochařky Wichterlové je k nalezení na dvorku újezdské zástavby na Malé Straně. Je útulný, nenápadný, klidný a nabitý doslova ojedinělou atmosférou umělecké tvorby. V tuto chvíli je však bohužel i chátrající. Ve správě jej má Praha 1, která ho pronajímala potomkům slavné sochařky.

Ateliér je od roku 2011 prázdný a dlouhodobě strádá. Radní magistrátu hl. m. Prahy nedávno schválili záměr ateliér odkoupit. Do správy by jej měla dostat Galerie hl. m. Prahy, která by od dědiců Hany Wichterlová dostala i její díla k případné výstavě. Otázkou dosud zůstává, jak budou moci lidé ateliér navštěvovat, když jediný přístup na dotyčný dvůr je přes obydlený dům.

Významná vážená sochařka

Hana Wichterlová se narodila v Prostějově 2. března 1903 do významné rodiny. Jejím bratrem byl vynálezce a chemik Otto Wichterle, který vynalezl kontaktní čočky. Svému sochařskému umu se vyučila v ateliéru významného sochaře Jana Štursy. Záhy po vyučení se ve 30. letech zařadila mezi nejvýznamnější české sochaře.

V roce 1942 se provdala za sochaře Bedřicha Stefana, se kterým se usadila v Praze, kde s drobnými přestávkami žila od roku 1935 až do své smrti. Ještě v roce 1968 byla jmenována zasloužilou umělkyní. V roce 1990, ve věku 87 let skonala – údajně právě ve svém ateliéru na zahrádce, kterou její osobní přítel, fotograf Josef Sudek, pojmenoval v cyklu svých fotografií „Zahrádka paní sochařové“.
Fotogalerie
30 fotografií