Pražským taxikářům vadí mimo jiné kontroly, které provádějí úředníci společně se strážníky. Podle sdružení totiž víc postihují běžné taxikáře než řidiče objednávané přes internetové aplikace, jako je například Uber. 

K upuštění od protestu vyzvala v pondělí v otevřeném dopise taxikáře pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Ti se nakonec rozhodli vyhovět, ale požadují od magistrátu jasný metodický pokyn pro kontroly taxislužeb a chtějí být informováni o jejich výsledcích.

„V případě, že kontroly nelegálních řidičů budou probíhat ve stejném duchu jako doposud, budeme nuceni v protestech pokračovat,“ uvedlo sdružení v prohlášení, které zveřejnilo i na svém Facebooku. Do konce roku bude držet takzvanou protestní pohotovost.

Vítězství zdravého rozumu

„Předpokládáme, že se budete snažit vyjít vstříc také nám a žádáme Vás proto, aby jste svolala okamžité jednání na půdě MHMP se všemi dotčenými stranami,“ napsali taxikáři Krnáčové. Jednání na magistrátu by se podle nich měli zúčastnit zástupci jejich sdružení, taxidispečinky, občanské sdružení Asociace koncesionářů v taxislužbě, městská a státní policie a také média.

Magistrát rozhodnutí taxikářů považuje za vítězství zdravého rozumu. „Je to jediné rozumné řešení. Blokáda by ničemu nepomohla, brát si Pražany jako rukojmí není řešení,“ vyjádřila se pro Blesk.cz Adriana Krnáčová. Je podle ní třeba připravit takovou legislativu, jež nebude diskriminovat žádnou ze skupin, ale zároveň nastaví jasná pravidla.

„Jakmile budou nově obsazena dotčená ministerstva, uspořádáme pracovní setkání, na které pozveme ministry, odpovědné úředníky i dispečinky a zástupce digitálních platforem,“ doplnil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Otevřený dopis

Krnáčová ve svém pondělním dopise uvedla, že stejně jako říjnová blokáda Letiště Václava Havla by také chystaný protest poškodil nejen obyvatele a návštěvníky hlavního města, ale především samotné taxikáře včetně těch, kteří se k akci nepřipojí.

VIDEO: Podívejte se, jak taxikáři blokovali dopravu v Praze začátkem října:

Video
délka: 02:31
1080p 720p 360p

Taxikáři blokovali Prahu kvůli Uberu: Podívejte se, jak zdržovali provoz. Blesk Zprávy

Primátorka poukázala na to, že od 4. října platí novela silničního zákona, která umožňuje tvrdší postihy vůči nepoctivým řidičům taxi. Z téměř 1200 říjnových kontrol, které provedli úředníci společně se strážníky, se tak zhruba 200 týkalo Uberu.

Těmito čísly ale argumentuje i Sdružení českých taxikářů. Pokud se budou kontroly jako dosud víc zaměřovat na běžné taxikáře než na řidiče objednávané přes internetové aplikace, jejichž prohřešky navíc městská policie řeší domluvou, jsou podle sdružení taxikáři nuceni ve svých protestech pokračovat. Sdružení také kritizovalo možnost, o které mluvil náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD), že by běžné taxametry mohly nahradit virtuální kontrolovatelné přes mobilní aplikace.

Názorová shoda

Před zvažovaným protestem varovalo také Sdružení pražských provozovatelů taxislužby. „Vyzýváme kolegy z SČT z.s. (Sdružení českých taxikářů), aby se přestali vlamovat od otevřených dveří,“ uvedlo v prohlášení. Sdružení českých taxikářů by prý mělo využít nabídky k diskusi. Názor na služby typu Uber ale obě sdružení sdílí a od magistrátu požadují řešení situace.

Taxikářům vadí zejména to, že za Uber a podobné služby jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby ani taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky. Lidé si přes aplikaci v mobilním telefonu mohou zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Řidiči jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci ve vlastním autě. Partnerských řidičů je v Praze podle firmy zhruba 2000.