Vítězní designéři nyní vytvoří výrobní dokumentaci a město poté jejich návrh odkoupí a vybere dodavatele. První nové prvky by se měly v metropoli objevit koncem roku 2018, s výměnou se začne v centru města. Informoval o tom městský Institut plánování a rozvoje (IPR), který soutěž organizoval.

Podařilo se udělat klíčový krok k nápravě nedůstojného stavu vybavení pražských ulic. Věřím, že již v průběhu příštího roku začneme ty nejhorší kusy nahrazovat kvalitním novým mobiliářem,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová k výsledku soutěže.

V té nakonec porotci ze tří finalistů vybrali návrh designérů Michala Froňka a Jana Němečka. U lavičky, koše a stojanu v tmavém provedení porota ocenila dobrou ergonomii, praktické a funkční provedení a soulad s pražským prostředím.

Nejprve centrum

Po vypracování finálního návrhu k němu Praha odkoupí licenci. V případě nespokojenosti s následně vybraným dodavatelem ho tak bude moci vyměnit. Nový mobiliář by se měl začít v ulicích objevovat od konce příštího roku, a to nejprve v centru města a v navazujících čtvrtích.

Lidé si mohou vítězné prvky prohlédnout v rámci výstavy, která představí veškeré soutěžní návrhy i historii a současný stav pražského mobiliáře. Výstava je zdarma přístupná do 19. listopadu v nově otevřeném Centru architektury a městského plánování v areálu Emauzského kláštera.

Prvky na míru

S výměnou město začne u nejproblematičtějších košů a laviček. Postupně by mělo dojít k výměně v celé Praze, což ovšem zabere roky, protože bude nutné počkat na konec životnosti stávajících prvků. Ani poté nebude podle IPR v celém městě pouze unifikovaný mobiliář, ale pro konkrétní například historicky specifická prostranství bude možné ponechat či navrhnou prvky na míru.

Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana zatím na základě žádostí městských částí úřad eviduje požadavek na 500 kusů odpadkových košů a 470 laviček. Do toho spadají požadavky na výměnu poškozeného či zchátralého mobiliáře i na pořízení nového v místech, kde zatím chybí. Kromě toho na magistrát dorazily požadavky na opravu 130 a výměnu 650 kusů přístřešků zastávek MHD. Na design přístřešků chce město vypsat další designovou soutěž.

Sjednocení je třeba

Podle ředitele IPR Ondřeje Boháče je sjednocení pražského mobiliáře namístě, protože v současnosti ho existuje nespočet typů. „Zjistili jsme, že jen v širším centru Prahy je neuvěřitelných 72 typů odpadkových košů. Z toho 48 v Pražské památkové rezervaci,“ uvedl. Řada z nich je navíc esteticky nekvalitních. Před časem například vzbudily kritiku červenožluté plastové koše, které na svém území rozmístila Praha 2.

Pořizování nového mobiliáře může zkomplikovat smlouva s francouzskou firmou JCDecaux, která od roku 1994 vlastní a spravuje některé zastávky MHD, lavičky a odpadkové koše výměnou za zisky z pronájmu reklamních ploch. Předchozí vedení Prahy se opakovaně pokoušela podle mnohých nevýhodnou smlouvu upravit, ovšem neúspěšně.

Podobně dopadla i současná garnitura, primátorka Adriana Krnáčová (ANO) chtěla kontrakt vypovědět, na základě loňské právní analýzy však změnila názor. Smlouva města se společností vyprší v roce 2021.