V davu se mísila čeština s dalšími jazyky, což dokazovalo, jak velký a známý umělec František Skála je. V šest hodin večer se v zahradě rozezněl ženský hlas.

„Má v sobě obrovské množství magiky. Miluje historii. Ví o dnešku. A vždycky vás chce svým způsobem pobavit,“ znělo z reproduktorů v zahradě.

Posléze se objevil samotný autor výstavy. Ten vylezl na strom a začal hvízdat.

Poté se přemístil na štafle a mluvil hlasem prezidenta Miloše Zemana. „Rád bych, abychom kriticky zhodnotili práci našich senátorů. Naše další cesta povede ke Strakově akademii a poté mě budete následovat směrem ke Hradu,“ řekl.

Video
délka: 02:19
480p 360p 240p

František Skála přilákal davy. Eva Fornálová

Poté už opravdu přivítal své obdivovatele. „Sešli jsme se, abychom oslavili 60. narozeniny Davida Vávry,“ oznámil. Následovala chvíle ticha. „Tak tedy jsme se sešli, abychom zahájili moji výstavu. Srdečně vás vítám, vidím, že vás není málo, a to je spousta kamarádů na narozeninách Davida Vávry,“ dodal.

David Vávra je hercem, architektem a spisovatelem. V 70. letech spoluzakládal divadlo Sklep.

„Horší než tlačenice na koncertu“

V momentu, kdy se otevřely dveře Národní galerie, dav se hrnul jako tsunami. „To je horší než tlačenice na koncertu,“ hodnotila žena z davu. Ten, kdo by měl rád prostor, měl jednoduše smůlu. Lidé jej tlačili zezadu i ze stran vstříc budově.

Vstup byl ovšem regulován, aby si lidé mohli výstavu prohlédnout bez stresu z mačkání. Dostat se tak na vernisáž trvalo i hodinu.

František Skála představil převážně práce od roku 2004 do současnosti. K vidění je hned několik různorodých expozic, které na sebe nikterak nenavazují. Jednotlivé práce však odkrývají autorovo nitro a pohled na svět, baví ho bádaní, pozorování a možný vývoj nejrůznějších předmětů.

Výstava se ve Valdštejnské jízdárně koná až do 3. září. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin. Základní vstupné činí 200 korun.

Podívejte se, jak to na vernisáži vypadalo:

Fotogalerie
29 fotografií