Veterináři v hlavním městě nalezli první případ ptačí chřipky. „Městská veterinární správa v Praze v minulém týdnu prověřovala pět labutí a volavku,“ sdělil Petr Pejchal, mluvčí Státní veterinární správy. Podle něj byla pozitivní na ptačí chřipku pouze jedna labuť.

Veterináři i chovatelé tak podle něj mají informaci, se že nakažení ptáci můžou vyskytovat i v metropoli a měli by proto dodržovat všechna preventivní opatření. Nejblíže hlavnímu městu zatím bylo ohnisko v Lázních Toušeň na východ od Prahy.

Video
délka: 04:43.15

Ptačí chřipka se vrátila do Česka. A pohřeb jednoho ze „Sklepáků“ Lukáš Červený, redakce Blesk

V České republice dosud veterináři zjistili šest ohnisek ptačí chřipky, hlavně na jižní Moravě, ale i například v Chotčinách na Táborsku, kde v pátek utratili pět desítek kusů drůbeže z chovu zasaženého ptačí chřipkou. Celkem v Česku veterináři dosud utratili přes 13 tisíc kusů ptáků.

Ptačí chřipka se v Česku znovu objevila po téměř deseti letech, nákaza je také v mnoha dalších evropských zemích. Chovatelé mohou dostat od státu za vybité kusy náhradu, musí však o ni požádat do šesti týdnů od utracení drůbeže. Kvůli nákaze platí zákaz pořádání výstav ptáků, komerční chovatelé nesmějí ptactvo mít ve volném výběhu, jinak jim hrozí až dvoumilionová pokuta.

Podívejte se, jak vypadala situace v různých částech Česka:

Fotogalerie
41 fotografií