Nesmíme zapomínat na to, že sluch a čich našich psů je mnohonásobně citlivější než ten lidský, ještě horší je to pak pro ty, kteří žijí v centru Prahy. Zvířata navíc netuší, co to jsou petardy a odkud přichází rány, a ani jim to nikdo nemůže vysvětlit. Proto je nejlepším řešením zvykat psa na rány a rachejtle už od štěněte.

„Psi jsou velmi učenliví a trpěliví, a pokud jim situace není neznámá a páníček mu bude oporou, lze oslavy přečkat bez většího stresu,“ uvedla veterinářka Martina Nečeradská.

Pes může utéct až 30 kilometrů

Další důležitou věcí je mít psa označeného a očipovaného. „Nejlepším řešením je například obojek s vyrytým telefonním číslem a samozřejmě čip. Tak předejdete tomu, že svého psa už nikdy neuvidíte, když vám náhodou na Silvestra uteče,“ vysvětlil vedoucí útulku městské policie v Troji Václav Steinbauer.

Psa na Silvestra rozhodně nenechávejte samotného a už vůbec ho neberte ven.
Psa na Silvestra rozhodně nenechávejte samotného a už vůbec ho neberte ven.
Autor: Profimedia
Pokud víte, že se váš pejsek bojí a je třeba už pouze z bouřky nervózní, zalézá pod stůl a třese se, určitě ho vyvenčete odpoledne. Čím víc se blíží večer, tím je větší možnost, že se na ulicích v Praze objeví lidé oslavující nový rok petardami a dělobuchy. Proto je lepší stresu u zvířete předejít. „Když se pes vyděsí, může utéci až 30 kilometrů od domova,“ varoval Steinbauer.

Pokud máte o svého mazlíčka přece jen starost, můžete zvolit další prostředky k uklidnění psa. „Nejšetrnější jsou homeopatika – volně prodejné přírodní preparáty ke zklidnění, jejich účinek je ale individuální, proto je nutné je podávat dlouhodobě,“ oznámila veterinářka.

Přírodní látky, feromony a v nejhorším případě léky

Mezi přírodní prostředky pak patří i takzvané Bachovy kapky, což je výtažek z rostlin v roztoku, jenž se podává minimálně 24 hodin předem ve čtyřhodinových intervalech. Kapky jsou volně dostupné.

„Přírodní veterinární zklidňující preparáty fungují na podobném principu jako přirozené hormony, obsahují přírodní sloučeniny těchto látek, vždy se ale musí podávat minimálně 2–4 dny předem,“ upozornila Nečeradská.

Jako další možnost ke zklidnění pejska pak můžete využít feromonové přípravky. „Feromonový obojek má v sobě napodobující feromony psích matek, navíc je obohacen o zklidňující vůni levandule a heřmánku a účinkuje až 30 dní. Pak existuje ještě feromonový difuzér, který obsahuje podobné látky jako obojek, je ale potřeba ho mít v provozu 24 hodin denně,“ dodala veterinářka.

Pokud se váš pejsek řadí mezi veliké nerváky, můžete zvolit i zvířecí léky. Ty se ale používají v závažnějších případech a jejich podání je vždy nutné konzultovat se zvěrolékařem. Veterinářka zároveň varuje před podáváním léku s názvem Sedalin gel. „Tento přípravek psa imobilizuje, ale je přitom plně při vědomí a pociťuje veškerý stres, jen mu nemůže uniknout,“ dodala.

Abyste co nejvíc zmírnili nervozitu vašeho pejska z ran a petard, je nejlepší, když s ním zůstanete doma, budete ho po dobu odpalování rachejtlí chlácholit, hladit a mluvit na něj. Pokud máte psa, rozhodně půlnoc nechoďte slavit s tím, že ho samotného necháte doma – nebo ještě hůř – že ho vezmete na oslavy do centra metropole s sebou.