Město zvedlo cenu vody naposledy letos v březnu. Kdy radní materiál projednají, není jasné. Předkládat jej měla Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice), která je nemocná, bez ní ale členové rady dokument nechtěli projednávat.

Podle navrženého ceníku by měli lidé zaplatit na vodném 48,74 koruny za metr krychlový a na stočném 38,97 koruny za metr krychlový. Cena vody by se tak zvýšila asi o dvě koruny, stočného potom o zhruba 50 haléřů.

Praha by měla v příštím roce mít na opravu vodohospodářské infrastruktury zhruba 1,97 miliardy korun. Více než půl miliardy z této částky má být určeno na výstavbu nové části Ústřední čistírny odpadních vod.

Vodovodní síť spravuje Pražská vodohospodářská společnost (PVS), vlastní ji Praha. Na letošek měla PVS plánovány investice skoro 2,4 miliardy, z toho je k 31. říjnu proinvestováno 1,77 miliardy korun. Průměrně PVS v posledních letech investovala 1,4 miliardy korun ročně.

Vodu v Praze distribuuje PVK, která si pronajímá vodovodní infrastrukturu od PVS. Vlastníkem PVK je francouzská firma. Smlouva platí do roku 2028. Z tržeb zhruba pěti miliard korun ročně se Praze za pronájem vracejí zhruba dvě miliardy korun.