Malá Miroslava (2) z Děčína hned na začátku svého života prochází těžkou zkouškou, lékaři jí nedávno diagnostikovali zhoubný nádor. Od srpna proto v motolské nemocnici podstupuje pravidelně chemoterapie.
Léčbu má Mirunka, jak jí rodiče říkají, nastavenou až do dubna příštího roku. „Jsme tady už poněkolikáté. Je to vždy týden tady, deset dní doma a pak znovu. Z toho většinou první a poslední chemoterapie jsou zdrcující, tělo na to reaguje špatně,“ vysvětluje tatínek Mirunky, pan Ganyo.
Střídání stráží
Během léčby se u dvouleté dcerky střídají oba rodiče, a to po třech hodinách. Když matka nebo otec není na dětské onkologii, stará se o Mirunčiny dva sourozence, šestiletého Davídka a čtyřletou Vendulku. Ty do Prahy musí dojíždět také, protože pro předškoláky nemají rodiče v Děčíně hlídání.
Rodina Ganyových během léčby malé Miroslavy pobývá v laciné ubytovně Klíček, kterou provozují manželé Královcovi v areálu nemocnice od roku 1993. Za osobu na noc zde zaplatí pouhých 50 Kč.
Této ubytovací službě ale velice reálně hrozí, že na konci října přestane v nemocnici existovat. Klíček se totiž dostal do střetu s vedením FN Motol, které tvrdí, že už nadále tato služba na půdě nemocnice nemůže dál pokračovat. Hlavním důvodem jsou podle vedení nemocnice legislativní důvody, konkrétně novela zákona o majetku státu.
Vzhledem k této situaci se už na jaře letošního roku nemocnice rozhodla, že ubytovnu Klíčku na svém území v současné podobě dál nechce. Původně kvůli této situaci měl nadační fond vyklidit pole už na konci září, nakonec se podařilo získat ještě měsíční odklad.
Během říjnových dnů, kdy měl být dle předchozí situace Klíček už pryč, získaly přitom nocleh a útočiště na ubytovně nadačního fondu desítky mimopražských lidí, kteří chtějí zůstat nablízku své rodině.
„Od začátku měsíce do 11. října využilo námi spravovanou ubytovnu 27 různých lidí, kterým jsme poskytli celkem 65 noclehů. Mezi ubytovanými bylo devět maminek, šest tatínků, dvě tety, dvě babičky, jeden dospělý sourozenec, jeden dospělý ambulantní pacient a šest dětí,“ uvádí Markéta Královcová z Nadačního fondu Klíček.
Místo ubytování poradna
Během posledního jednání nemocnice s Klíčkem vzešel ze strany FN Motol zatím jediný konkrétní návrh, jak by mohl dál na území nemocnice pokračovat. U vstupu do budovy ubytovny by byl vyčleněný prostor, o který by se dělily neziskové organizace působící na půdě motolské nemocnice a tam by se i lidé z Klíčku mohli potkávat s rodiči a poskytovat jim „psychosociální podporu“.
Podle vyjádření zástupců Klíčku takový návrh ovšem neodpovídá ani tomu, co Klíček rodinám nabízí, ani tomu, co rodiny reálně potřebují.
Fakultní nemocnice v Motole má však na probíhající jednání s Klíčkem zcela odlišný pohled. „V tuto chvíli je situace taková, že došlo k dohodě a naše právní oddělení připraví rámcovou smlouvu, kterou pošle Nadačnímu fondu Klíček k přesnějšímu vydefinování jejich činnosti, kterou mohou doprovodům našich pacientů poskytnout. Veškeré prostory nemocnice budou ve správě FN Motol. Po vyjasnění všech detailů předpokládám, že dojde k podpisu smlouvy o spolupráci,“ vyjádřila se k situaci mluvčí nemocnice Pavlína Danková.
„Mluvit o dohodě je přinejmenším předčasné. Vedení nemocnice zatím vyloučilo ze společných jednání s Klíčkem téma ubytovny, dokonce tím jednání s námi podmínilo, takže teď nemáme jinou možnost, než čekat na písemný návrh smlouvy o spolupráci a v rámci mantinelů daných legislativou se pokusit navrhnout, jak svou práci v nemocnici zachovat,“ dodává ředitelka Nadačního fondu Klíček Markéta Královcová.
Dle dostupných informací tedy stále reálně hrozí, že ubytovna Klíčku v Motole na konci října skončí. Jak budou dál Ganyovi z Děčína a mnoho dalších mimopražských rodin řešit ubytování tak, aby mohli být svým nemocným dětem nablízku, je v tuto chvíli nejasné.