Čtveřice českých vojáků k soudu za smrt Afghánce nepůjde. Pavel zastavil jejich stíhání
Prezident Petr Pavel rozhodl o zastavení trestního stíhání čtyř příslušníků českých speciálních sil obžalovaných v souvislosti se smrtí afghánského zajatce. Na síti x to dnes uvedla kancelář prezidenta republiky. Prezident při rozhodnutí zohlednil zejména mimořádnost válečné situace, v níž se prošetřovaný incident stal, a skutečnost, že vojáci nejsou obviněni primárně z násilných trestných činů, uvedl Hrad. Žádosti o abolice na Hrad už v létě 2022, ještě před podáním obžaloby, zaslaly Česká obec legionářská a Nadační fond speciálních sil generála Moravce.
„Přihlédl rovněž ke složitému mezinárodnímu kontextu celého případu a délce dosavadního vyšetřování, které trvá již téměř sedm let,“ dodala prezidentská kancelář. Rozhodnutí spolupodepsal premiér.
Příslušník afghánských ozbrojených sil Vahidulláh Chán zastřelil v roce 2018 na základně Šindánd v provincii Herát českého psovoda Tomáše Procházku a dva vojáky zranil. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Krátce poté, co byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Zadrženého afghánského vojáka vyslýchali i čtyři příslušníci 601. skupiny speciálních sil.
Právní zástupce všech čtyř stíhaných vojáků považuje rozhodnutí hlavy státu za správné. „Jako vrchní velitel ozbrojených sil si tímto získal a udržel autoritu uvnitř armády,“ řekl advokát Radek Ondruš večer České televizi (ČT.)
Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dnes novinářům po jednání vlády k rozhodnutí řekl, že předpokládá, že k němu má prezident relevantní důvody. „Jde o suverénní rozhodnutí pana prezidenta, které musíme všichni respektovat,“ sdělila ČTK ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Za velmi dobré označil rozhodnutí hlavy státu předseda sněmovního výboru pro obranu Lubomír Metnar (za ANO). „Já toto rozhodnutí chápu a samozřejmě respektuji,“ sdělil dnes České televizi. Metnar byl ministrem obrany v době, kdy se incident na základně Šindánd stal. S krokem prezidenta souhlasí i předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. „Už dříve jsem podpořil výzvu směrovanou panu prezidentovi, aby tento krok učinil. Je to správné rozhodnutí,“ napsal ČTK.
Letos v dubnu Pavla k zastavení trestního stíhání vojáků vyzval předseda Motoristů sobě Petr Macinka. Vojáci podle něj jednali v mimořádně vypjatých bojových podmínkách a milost by byla projevem pochopení i úcty k jejich službě. Výzvu později podpořil předseda ANO Babiš. Prezident tehdy v reakci uvedl, že chce před případnými kroky znát odpovědi na řadu otázek.
Macinka dnes ČTK sdělil, že si Pavel za rozhodnutí zaslouží potlesk a poděkování. „Rozhodnutí pana prezidenta je projevem pochopení složitosti situace, v níž se naši vojáci ocitli, i výrazem úcty k těm, kteří slouží v extrémních podmínkách, aktivně přispívají k bezpečnosti (nejen) České republiky a také z naší země dlouhodobě činí platnou a váženou součást Severoatlantické aliance,“ uvedl.
Podle serveru iRozhlas.cz se na Hrad už v červnu 2022 obrátila s žádostí o abolice pro vojáky Československá obec legionářská. Podal ji tehdejší předseda obce Pavel Budinský, dnes jeden z hlavních aktérů korupční kauzy kolem Fakultní nemocnice Motol.
V té době byl prezidentem Miloš Zeman. V srpnu 2022 se na prezidentskou kancelář s podobnou žádostí obrátil Nadační fond speciálních sil generála Moravce, jenž je s 601. skupinou personálně propojený. Smyslem nadace je pomáhat příslušníkům jednotky v hraničních životních situacích, jako je třeba těžké zranění. Také podporuje pozůstalé vojáků, kteří v akci přijdou o život.
Ten afganec byl doma, delal co umel, mistni nenavidi vojaky at jsou odkudkoliv… Kluci meli zachovat profesionalitu, pokud jdou do valky jako zoldaci, musi samozrejme pocitat s nejhorsim. V Afganistanu jsou stejne zbytecni, tam se nic doresit neda. Myslim ze ta ztrata byla uplne zbytecna jak naseho kluka tak toho afgance…ale znovu podotykam ze on tam byl doma. Pokud nekdo umlati zajatce, tak je to urcite selhani ktere by se nemelo stavat.