Prostory provozuje Nadační fond Klíček v areálu pražské Fakultní nemocnice Motol. Po více než dvou desetiletích, kdy Klíček jakožto nezisková organizace zcela nezištně pomáhal rodičům v nouzi, rozhodla nemocnice, že Klíček má ubytovnu opustit.

Na jednání se ve Sněmovně sešly obě strany, kterých se záležitost ubytování rodičů týká.

Podle ředitele nemocnice Miloslava Ludvíka je problém v novém přistupování státu ke svému majetku. 1. března 2016 totiž došlo k zákonné úpravě, po které Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) důsledně kontroluje, jak které státní organizace s majetkem státu nakládají.

Malé ubytovací pokoje nabízejí ustaraným rodičům zázemí v době těžké životní zkoušky.
Autor: Nadační fond Klíček

Pro tyto účely vznikl takzvaný Centrální registr administrativních budov (CRAB), ve kterém musí organizace vysvětlovat prakticky každý metr čtvereční objektů, ve kterých se nacházejí.

Podle nemocnice tak před institucí stály dvě možnosti: Prohlásit prostory, kde se ubytovna Klíčku nachází, za nepotřebné, nebo si je ponechat a rozloučit se s nadačním fondem. Podle stanoviska nemocnice také není možné, aby po zákonných úpravách kromě oficiálních ubytovacích služeb nemocnice v jejím areálu zároveň provozoval další ubytovnu nějaký jiný subjekt.

Kopie petičních archů přinesli zástupci Klíčku také na zainteresovaná ministerstva.
Autor: Daniel Vitouš

Ředitelka: Žádný zákon nebrání

S tím ale zásadně nesouhlasí ředitelka Nadačního fondu Klíček Markéta Královcová. „Jednali jsme se zástupci ministerstva financí i Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Potvrdili nám, že změna zákona nepřinesla ve vztahu k naší práci na půdě nemocnice prakticky žádnou změnu a že zákon ani po novele pokračování naší dosavadní práce nijak nebrání – podstatná je pouze vůle vedení nemocnice,“ řekla redakci Blesk.cz Královcová.

Podle ní tedy vůbec nejde o to, že by nemocnici v pokračování dosavadní spolupráce s Klíčkem bránil nějaký zákon.

Klíček ve své ubytovně přitom žádným způsobem oficiálním ubytovacím prostorům Fakultní nemocnice v Motole nekonkuruje. Naopak přináší za 50 korun na noc rozšiřovací služby, které běžné ubytování v nemocnici nabídnout nemůže.

Zejména mimopražští rodiče hospitalizovaných dětí mohou v ubytovně Klíčku nalézt zázemí, mohou si vyprat, uvařit a najít útočiště během často dlouhého boje svého potomka o život.

Ludvík: Klíček by mohl fungovat bez ubytovny

Během jednání na petičním výboru přednesla nemocnice návrh, aby Klíček zůstal dál ve službách pacientů, ale bez vlastní ubytovny. „Klíček může i nadále poskytovat morální a psychologickou podporu lidem v prostoru našeho ubytovacího zařízení,“ prohlásil ředitel nemocnice Miloslav Ludvík.

Malé ubytovací pokoje nabízejí ustaraným rodičům zázemí v době těžké životní zkoušky.
Autor: Nadační fond Klíček

Filozofie Klíčku je ale podle nadačního fondu s ubytováváním úzce spojena, protože největší podporu rodinám poskytuje právě vytvářením bezpečného a domáckého prostředí a osobním vztahem. Oficiální ubytovací prostory nemocnice tuto službu tedy nedokážou plně nahradit.

„Takový návrh vychází z nepochopení podstaty naší práce. Je to, jako kdyby někdo nabízel průmyslově vyráběné housky – nic proti tomu, ty jsou také potřeba –, ale nám by najednou zakázal péct housky ručně. A řekl by: my budeme housky vyrábět už jen sami a průmyslově, ale vy se klidně můžete postarat o to, aby měly stejně dobrou vůni a chuť, jako měly ty vaše,“ říká Jiří Královec z Klíčku.

Nadační fond chce i nadále bez jakéhokoliv zisku potřebným rodičům nabízet útulné zázemí a osobní přístup. 

Ubytovna pro sestřičky?

Ředitel nemocnice Ludvík prohlásil, že s prostory by měl plány. I proto je nemůže prohlásit za nepotřebné.

„V současnosti máme nedostatek sester. Jediný trh, který je dnes pravděpodobný, je přísun sester z Ukrajiny, takže jim budeme muset poskytnout ubytování. Proto nemohu prostory nemocnice prohlásit za nepotřebné,“ uvedl na jednání petičního výboru ředitel nemocnice Ludvík.

Toto vysvětlení Klíček chápe jen jako jednu z dalších záminek pro to, aby měla nemocnice sdělení pro veřejnost, a sestřičky na místě ve skutečnosti nikdy bydlet nebudou. Skutečné pohnutky, které ke snaze o vystěhování Klíčku z nemocnice vedou, jsou podle nadačního fondu neznámé.

Klíček se musí vystěhovat do konce září

Dle zákulisních informací by další jednání o osudu Klíčku mělo proběhnout v pondělí 26. září. Zatím však stále platí, že posledním zářijovým dnem má nadační fond ubytovnu opustit, nemocnice totiž na Klíček podala žalobu o vystěhování.

„Lidé se podivují, jak vůbec může nemocnice podat žalobu na někoho, kdo pro lidi zprostředkovává takové věci jako my,“ říká k tématu ředitelka Klíčku Markéta Královcová.

Osud specializované ubytovny pro rodiče nemocných dětí pro vás budeme dál sledovat.

Podívejte se, jak to uvnitř ubytovny vypadá:

Fotogalerie
9 fotografií