Působení Bořka Votavy jako ředitele v Útvaru rozvoje města Prahy (ÚRM) od roku 2006 až do roku 2011 prověřovalo již několik auditů. Podle informací Blesku ale ten poslední ukázal, že mnoho milionů z veřejných zakázek putovalo právě do jeho firem, ačkoliv byl ve střetu zájmů.
Audit poukázal na střet zájmů
Podle vybraných pasáží z auditu, které má Blesk k dispozici, si společnosti pro projektové a inženýrské stavby INPAR a BOMART přišly na zakázkách v době od roku 2010 do roku 2012 pro na necelých 13 milionů korun.
Ve společnosti INPAR v době, kdy v roce 2006 Bořek Votava nastoupil do vedení Útvaru rozvoje města Prahy, pracovala jeho manželka Bohumila Votavová. Ve firmě BOMART měl bývalý ředitel ÚRM Bořek Votava dokonce podíl i po nástupu do vedení Útvaru rozvoje města Prahy.
„Výše popsané vazby mezi Bořkem Votavou a společnostmi INPAR a BOMART indikují, že Bořek Votava při rozhodování o přidělení veřejných zakázek těmto společnostem mohl být ve střetu zájmů,“ uvádí se v auditu.
Ve dvou zakázkách byla dokonce vyzvána ke zpracování jediná firma, a to INPAR. Jelikož byly zakázky pod 200 tisíc korun, je to zákonné, ovšem nesmí se prokázat střet zájmů.
Amatérská chyba
Zde to ale nekončí. Další pochybení finanční a personální audit IPR našel také u Vyhledávací studie stavby veřejného vybavení v Sobíně v městské části Praha-Zličín. O zakázku za necelé dva miliony mělo zájem celkem 5 společností. Mezi nimi také výše zmíněná společnost BOMART, která zakázku následně vyhrála. Audit však poukázal na »spolčení« BOMART se společností Architektonický ateliér Aleš.
„Uchazeči BOMART a Architektonický ateliér Aleš předložili v rámci svých nabídek ověřené kopie z obchodního rejstříku a ze živnostenského rejstříku. Notářská ověření těchto dokumentů obou uchazečů byla provedena v jeden den stejnou osobou pod pořadovými čísly, která na sebe navazují,“ poukazuje na možné snahy o ovlivnění výsledku soutěže audit.
Je tedy pravděpodobné, že oba uchazeči porušili zákon o ochraně hospodářské soutěže a k tomu se dopustili trestného činu pletichy při zadávání veřejné zakázky.
Blesk se samozřejmě snažil získat vyjádření samotného Bořka Votavy. Rozhovor byl velice rychlý: „Všechny zakázky, které tam byly, byly soutěžené podle zákona, prokázalo to několik auditů a to je všechno, co vám k tomu řeknu, na shledanou,“ řekl Votava.
Audit si vybírá svou daň
Blesk jako první zjistil, jak na audit zareaguje současné vedení Institutu plánování a rozvoje Prahy, dříve Útvar rozvoje Prahy. První obětí se v pondělí stal vedoucí kanceláře informační infrastruktury. Audit totiž prokázal možná procesní pochybení při zadávání veřejných zakázek.
Osmdesát procent problémových IT zakázek bylo uzavřeno ještě v době, kdy byl ve vedení právě Bořek Votava, problémová praxe ale podle auditorů pokračovala i nadále. „Dnes jsme s ním na základě zjištění auditu okamžitě ukončili spolupráci a na jeho místo vypisujeme výběrové řízení. Abychom předešli případným dalším pochybením v oblasti veřejných zakázek, rozhodli jsme se rovněž vypsat výběrové řízení na pozici interního auditora,“ uvádí mluvčí Institutu plánování a rozvoje Prahy Adam Švejda.