Babyboom v pražské zoo: Tahle roztomilá mláďata se tu od ledna narodila a vylíhla!
-
Jsou roztomilá a všichni je chtějí vidět! V Zoo Praha se od začátku roku narodilo nebo vylíhlo více než 600 mláďat zhruba 180 druhů. Slušný babyboom, a to jsme teprve před nedávnem přeskočili polovinu roku. Narodila se tu gorilí mláďata, mládě orangutana, vombata, luskouna i kapybary! A kdo další?
- 1.
Gorilky Mobi a Gaia
Neskutečnou radost mají letos trojští chovatelé, kteří se starají o gorily. Nejprve na světě přivítala samice Duni své gorilátko Mobi, které přišlo na svět v lednu. A v dubnu Kijivu uvedla mezi tlupu roztomilou Gaiu.
Tu přitom nepojmenoval nikdo jiný, než významná britská bioložka a ochránkyně přírody Jane Goodallová, která je známá svým výzkumem právě v oblasti primátů, zejména šimpanzů. Při té příležitosti také již poněkolikáté navštívila Prahu a pokřtila český překlad své nejnovější knihy Pangolina.
VideoVideo se připravuje ...Mobi a Gaia. Martina Šmelová a tým, Zoo Praha
- 2.
Mládě orangutana Harapan
Čtenáři Blesku pomáhali vybrat jméno orangutánkovi, který přišel na svět v květnu. Jméno Harapan neboli z indonéštiny naděje, se rodilo z několika tisíc návrhů, o které se dělila veřejnost, a které nakonec vybrali chovatelé. Kmotrem zrzounkovi se stal britský velvyslanec Matt Field. „Možná jste si všimli podoby mezi mnou a mým novým kmotřencem,“ pobavil při křtu populární diplomat, jehož tvář zdobí zrzavý vous.
- 3.
Mládě luskouna
Před dvěma roky do Prahy vůbec poprvé zavítali luskouni! A ještě téhož roku se činili, protože na jeho konci zoo oznámila, že luskouní samička je březí a zkraje roku 2023 v zoo uvítali přemaličkou luskounici Šišku.
Totéž si luskouní dvojce zopakovala i později, a tak se letos rodiče Run Hou Tang a samec Guo Bao dočkali v červenci dalšího mláďátka. „Druhé evropské mládě luskouna se narodilo o pět dnů později oproti předpokládanému termínu vypočítanému po zkušenosti s narozením Šišky,“ uvádí ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
„Tomu odpovídá i to, že má vyšší hmotnost, je zřetelně vyspělejší a také aktivnější. Snaží se sát mateřské mléko, je však otázka, zda mládě nebude stejně jako Šišku nutno přikrmovat uměle,“ dodal ředitel.
- 4.
Psouni prérioví
V květnu měli „úrodu” také v rodince psounů prériových, kde se narodilo hned 6 jedinců. Ti jsou tak trochu svérázové. „V zoo jsme psouny několik let chovali v jednom cípu výběhu bizonů, psounům se však víc zalíbil vedlejší výběh velbloudů, a tak se brzy podhrabali nejen do něj, ale i do širšího okolí, kde žili prakticky volně,“ uvádí Zoo Praha na svém Facebooku. Ale nebyl to zrovna utěšený stav, proto jsou dnes shromážděni na jednom místě ve vyzděné expozici.
Moravský vinař z Prahy: Hoteliér Pavel (65) z kanceláře přesedlal na traktor a plní si svůj „královský“ sen
Oproti jiným zvířecím „celebritám“ jsou psouni prérioví veřejnosti méně známí. O nic méně však zajímaví! Jsou to drobná zvířátka, překvapivě vzájemně až moc společenská. „Třebaže každá rodina vyhrabává svou vlastní soustavu nor, mají je vzájemně propojené,“ dozvíme se z webu zoo.
- Po deseti letech se do pražské zoo vrátily loni kapybary. Byla to velká událost, u níž nechyběl ani Blesk a jeho čtenáři, kteří roztomilému „párečku“ vybrali jména. A Kapík s Bárou se letos dočkali přírůstků do své „vyzubené“ rodinky.5.
Kapybary
Dvojičce původem z Jižní Ameriky se v červenci narodila tři zdravá mláďátka. „Jedno ze čtyř mláďat bohužel nepřežilo,” sdělil Blesku mluvčí Zoo Praha Filip Mašek. Podle něho nezvládlo prvních 24 hodin na světě a mělo velmi nízkou porodní váhu. Ostatní mláďátka se však mají čile k světu a dělají radost nejen pyšným rodičům, ale i chovatelům.
Malířka nevšední a neohraničené fantazie. Na vernisážích vzbuzuje Klára Sedlo (29) svými akty rozpaky
Věděli jste, že kapybary jsou největšími žijící hlodavci? Nebo že si milostné hrátky užívají výlučně ve vodě, ale rodí zásadně na souši? Je mnoho zajímavostí, které se k těmto „chlupáčům“ s protaženou tlamičkou pojí. Zoo Praha kapybary chovala do roku 2013, kdy do Prahy zavítal nezvaný host v podobě povodně a zaplavil právě výběh, v němž kapybary tou dobou přebývaly. Zoo se pak k jejich chovu nechtěla vrátit. Protože ale byly mimořádné oblíbené u návštěvníků, tak se právě v roce 2023 kapybary vrátily, aby jim mohly dělat radost.
- 6.
Hutie kubánské
Slyšeli jste někdy o hutii kubánské? Jestli vám toto zvířátko nic neříká, nezoufejte. Stačí vyrazit do zoologické zahrady v Troji, kde si je můžete prohlédnout dokonce i s těmi nejmenšími přírůstky, které přišly na svět v dubnu.
Překvapení u soudu: Byly Magdalena Š. a Irena S. u vraždy léčitele příčetné? Tři dny mluvili znalci a pak...
Tato tzv. „stromová nutrie“ pochází, jak už její označení napovídá, z Kuby. A bohužel se jí ve volné přírodě dvakrát dobře nedaří. „Je to celkem mírné stvoření, které doplatilo na své chutné maso. Dnes je kdysi hojný obyvatel Kuby a některých dalších ostrovů mnohem vzácnější,“ uvádí Zoo Praha na svých webovkách.
- 7.
Velbloud dvouhrbý
No a v dubnu oslavila příchod vytouženého potomka také velbloudí samička Fidorka, která jej zplodila se svým partnerem Ibrahimem. Sameček se má čile k světu a dělá radost návštěvníkům, chovatelům i ostatním kamarádům v expozici Gobi. „Ve stádu vládne harmonická nálada,“ sdělila při příležitosti narození nejmladšího velblouda dvouhrbého Zoo Praha na Facebooku.
- 8.
Sambar ostrovní
Sambar ostrovní je sudokopytník, jenž pochází původně z Asie. V pražské zoo jsou konkrétně k vidění dva, pardon, už tři tito malí jeleni! Mláďátko čtyřleté matky, původem z Plzně, a jedenáctiletého samce z Berlína, přišlo na svět 1. února. A před očima rodičů pomalinku, zato vydatně roste. Což je znamenitá zpráva, protože tento druh, který obývá především ostrovy Indického a Tichého oceánu, se podle Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) řadí mezi zranitelné, tudíž ohrožené.
- 9.
Papoušci patagonští chilští
Ne každý přírůstek přišel v pražské zoo na svět porodem. Jelikož v Troji chovají i nejrůznější druhy ptactva, tak se pochopitelně vylíhli i nejrůznější opeřenci. Mezi ně patří například papoušek patagonský chilský, což je další skvělá zpráva pro tento druh. V roce 1990 byl totiž na pokraji vyhynutí. Mělo se za to, že na světě tou dobou poletuje pouhých 217 jedinců!
„Táta strávil pod vodou 7 000 hodin!“ Vzpomínky dcery Christiana Mayera (†97), který stavěl most »Inteligence«
„Díky usilovné ochraně ze strany tamních obyvatel spojené s ochranou hnízdišť a výsadbou vegetace, která je i zdrojem potravy tohoto druhu, se podařilo zvýšit populaci na současných téměř 5 000 jedinců,“ sdělil Blesku mluvčí Zoo Praha Filip Mašek. A čerstvé přírůstky přivítali v zoo nedávno. V Čechách nejsou v žádné jiné zoologické zahradě k vidění.
- 10.
Mláďata gundi saharského
Nadšení byli chovatelé zoologické zahrady hned v lednu! A to u jedněch z těch nejmenších, jež mají v zoo v opatrovnictví. Přesně takový je jemnosrstý hlodavec gundi saharský, kterého si lze snadno splést s morčetem, ačkoliv nejsou vůbec příbuzní. V zoo byli nadšení hned o dvě mláďátka. Jedná se neuvěřitelně flexibilní zvířátka. „Díky zploštělé hlavě a pružnému hrudnímu koši se dokážou vmáčknout i do velice úzké škvíry,“ dozvíme se z webu Zoo Praha.
- 11.
Mládě jeřába rajského
Nesnadný vstup do života měl jeřáb rajský, který se vylíhl 3. června. „Jeho rodiče se o něj nestarali, a tak bylo ptáče podloženo zkušenému pěstounskému páru,“ uvádí mluvčí Zoo Praha Filip Mašek. Dočasnými „adoptivními rodiči“ se stali jeřábi mandžuští, Albert a Amálka.
Není to žádná legrace, protože zoologické zahradě se už 34 let nepodařilo jeřába rajského odchovat, a i tentokrát tomu rodiče nejsou moc nápomocní. Díky zkušeným chovatelům je ale vše na nejlepší cestě! „Žadonící projevy mláděte jsou natolik silné, že náhradní rodiče nevnímají jinou barvu nebo odlišný tvar postavy od mláďat svého druhu. Pro adopci jim stačí, že jde také o jeřába, který se chová dostatečně podobně,“ uvádí kurátor ptáků Antonín Vaidl.
Tento druh zařazen mezi zranitelné. A kde bychom ho, pokud bychom měli štěstí, našli? Původem pochází z Jihoafrické republiky.
- 12.
Ketupa
Také další mláďátko se nenarodilo, nýbrž vylíhlo. Řeč je o lednovém „sovátku“ ketupě Pelovy, která také neměla zrovna ty nejlepší první dny na světě, jaké by si mláďátka mohla přát. „Rodiče mládě bohužel po několika prvních dnech vyhodili z hnízda. Chovatelé ho proto umístili do inkubátoru a přistoupili k odchovu v chovatelské péči,“ informovala zoo na svých facebookových stránkách.
To mu nepochybně zachránilo život a po čase se i mohl vrátit „domů“ ke svým rodičům. Jde přitom o naprosto raritní odchod. Zoologická zahrada hl. m. Prahy je totiž vůbec první zoo na světě, které se podařilo tento druh ketupy, která je považována za jednu z největších sov, odchovat! K vidění je spíše v soukromých chovech – i v tomto ohledu je pražská zoo jedinečná.
A jedinečná je i sova. Zdalipak byste uhodli, čím se živí? Ne nadarmo se tomuto druhu říká „rybí“ nebo „rybářská“ sova. „Nepohrdne ani žábami, korýši či malým krokodýlem,“ dozvíme se z webu zoo. Do Prahy se pár těchto sov přestěhoval v roce 2019.
- 13.
Kočky krátkouché
Je ohroženým druhem, který IUC eviduje jako „zranitelný“. O to větší radost měli pražské zoo, když tam samička přivedla na svět hned čtyři koťátka kočky krátkouché, jež jsou spolu s rodiči k vidění v pavilonu šelem a plazů. „V Korei je takřka na vyhynutí v důsledku nepřímých otrav, protože loví hlodavce, kteří pozřeli jed. Ubývá také v Japonsku, a to hlavně v důsledku úbytku přirozených biotopů a husté automobilové dopravy,“ uvádí pražská zoo.