„Kluziště na Letenské pláni letos Praha 7 zachrání pro všechny Pražany. V anketě na sociálních sítích to podpořilo 97 % hlasujících. Pražané prostě nechtějí přijít o bruslení pod širým nebem na dohled od katedrály sv. Víta,“ uvedl pro Blesk.cz starosta Čižinský. Provoz kluziště po celou sezónu by podle něj vyšel zhruba na 6 milionů korun, což si městská část nemůže dovolit.

Pražanům proto nabízí kompromis: „Náš návrh, který jsme dali na zvážení občanům, je takový, že by dospělí platili stovku a půjčení bruslí a děti do 18 let by měly nadále bruslení i půjčovnu zdarma. Drtivá většina lidí s tím nemá problém. Městská část v tomto režimu na provoz kluziště přispěje částkou 350 tisíc korun.“ První bruslaři na kluziště podle něj budou moci vkročit od 1. prosince a otevřené bude až do konce pražských jarních prázdnin.

90 tisíc návštěvníků

Jan Čižinský také podotýká, že kluziště na Letenské pláni zdaleka neslouží jen obyvatelům Prahy 7: „Kluziště nikdy nebylo v minulosti městem vnímáno jen jako sedmičkové. Má velkou tradici. Je na hranici Prahy 6 a Prahy 7 a zabruslit si vloni přišlo na 90 tisíc lidí z celé Prahy. Zkoušeli jsme i dohodu, že by Praha 7 zaplatila 100 tisíc, Praha 6 také a magistrát 150 tisíc.“ Ani na tuto variantu podle něj však pražský magistrát nechtěl přistoupit.

Magistrát: Běžná praxe

Podle radního hl. města Prahy pro oblast školství, sportu a volnočasové aktivity Antonína Klecandy (STAN) je běžnou praxí, že si městské části veřejná kluziště hradí ze svého.

„Většina městských části si financuje kluziště sama. V koalici jsme proto nenalezli důvod, proč si některé městské části mají financovat kluziště sami a na jedné MČ by ho měla financovat Praha. Kluziště jsou ze zdrojů MČ například na Praze 1, na Praze 8 a mnohých dalších,“ uvedl pro Blesk.cz radní Klecanda. Praha 7 podle něj na provoz kluziště má dostatek prostředků: „S navýšením financování městských částí dle počtu obyvatel získá Praha 7 desítky milionů navíc, proto předpokládám, že částka ve stovkách tisíc by neměla být pro Prahu 7 problém.“

O oblíbené kluziště pražané tedy nepřijdou. Praha 7 podle starosty také vyjde vstříc lidem, kteří si v minulosti stěžovali na příliš hlasitý hudební doprovod. Hudbu se prý budou snažit ztišit tak, aby okolní sousedy nerušila.

Fotogalerie
25 fotografií