150 zraněných labutí ročně i mufloni s polámanýma nohama: Jak o zvířata pečuje záchranná stanice?
-
Praha je jedním z nejzelenějších hlavních měst na světě. Rozmanitost, kterou pražská příroda nabízí, láká i nejrůznější druhy volně žijících živočichů, našich zvířecích spoluobčanů. Život ve městě pro zvířata ale znamená, že se každý den mohou setkat s celou řadou nástrah. Řeč je především o husté dopravě, velkých prosklených plochách i drátech elektrického napětí. O zvířata zraněná na území Prahy se dennodenně stará Záchranná stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Cílem stanice je návrat co největších množství zvířat zpět do divočiny.
Výstava s názvem Taky Pražané už podruhé přibližuje fungování Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Do 15. září jsou příběhy zvířat k vidění ve vstupní hale Úřadu městské části Praha 8.
- 1.
Veverčí miminka
Většina veverek, která vyžadují péči záchranné stanice, jsou mláďata. Jedná se o veveřátka, která přišla o hnízdo, vypadla z něj nebo přišla o matku.
Mláďata savců, o které pečují v pražské Záchranné stanici pro volně žijící živočichy.Autor: Záchranná stanice pro volně žijící živočichy hl. města PrahyNejčastěji jsou do stanice přijata mláďata ve věku 3 až 5 týdnů. Někdy ale potřebují pomoc už několikadenní mláďata. Takto mladá veverčata vyžadují velmi časté krmení, a to i v noci. Do věku osmi týdnů jsou zcela závislá na náhražce mateřského mléka.
- 2.
Kachní rodiny v nesnázích
Záchranná stanice se každoročně zabývá 400 až 500 kachními případy, což z kachen dělá nejběžnějšího opeřence, kterému musí stanice pomoc.
Nejčastěji potřebují na jaře, jelikož z důvodu nedostatku vhodných míst pro hnízdění se kachňata často líhnou na nevhodných místech, jako jsou uzavřené dvory, terasy, balkony nebo střechy. Z takovýchto míst, ze kterých samice svá mláďata nedokáže bezpečně odvézt k vodě, je pak převáží záchranáři ze záchranné stanice.
- 3.
Zraněné labutě
Úhlavním nepřítelem pražských labutí jsou tramvajové troleje, které jsou v centru a širším centru města téměř na každém mostě. Záchranná stanice každoročně přijme 130 až 150 labutí.
Letící labuť si tramvajových trolejí často všimne až na poslední chvíli a nestihne změnit směr, aby se jim vyhnula. Srážka s tramvajovým vedením má často za následek zlomená křídla, otřes mozku, vážná pohmoždění a v nejhorších případech přeražení páteře nebo smrt.
- 4.
Mufloni ve službách nemocnice
Řeč je o stádu muflonů, které žije volně v areálu Thomayerovy nemocnice u Kunratického lesa. Svou přítomností dělají radost zejména pacientům, kteří díky nim přijdou na veselejší myšlenky.
Po Thomayerově nemocnici se volně pohybují mufloni z nedalekého lesa.Autor: Czech News Center/Jan ZázvorkaI o tyto muflony nebo mufloní mláďata se ale občas musí postarat záchranná stanice, a to především z důvodu srážky s autem, při které často dochází ke zlomeninám končetin.
- 5.
Hladoví pěvci
Záchranná stanice každoročně pečuje o přibližně 100 kosích a 120 sýkorčích mláďat. Péči záchranářů potřebují především z důvodu uhynutí rodičů nebo napadení hnízda predátorem.
Během sezóny mláďat se stanice stará až o 100 ptáčat najednou. Tato péče je velmi náročná, jelikož každé ptáče je třeba krmit v 10–15minutových intervalech od svítání do soumraku. V létě to znamená, že jedno ptáče vyžaduje 60–90 krmení za den.
- 6.
Když netopýr usne na nevhodném místě
Netopýři se každoročně ukládají k zimnímu spánku. Netopýří kolonie v Praze často zimují v odvětrávacích šachtách nebo ve štěrbinách ve zdech. Při rekonstrukcích budov ale může snadno dojít k porušení takovýchto úkrytů. Azyl do konce zimy jim pak poskytne právě Záchranná stanice.
O rekordní kolonii 199 netopýrů rezavých se stanice musela postarat v roce 2018, když bylo jejich zimoviště v jednom z libeňských domů rozbouráno.
- 7.
Na koho se obrátit
Pokud narazíte na zraněné zvíře, volejte na číslo 773 772 771. Pokud to okolnosti umožňují, můžete zvíře šetrně odchytit a umístit ho například do krabice. Pokud to okolnosti neumožňují, vyčkejte u zvířete do příjezdu záchranáře, aby se předešlo dalšímu zranění.
Informace, jak a kdy pomoc mláďatům, ježků a netopýrům vysvětluje Záchranná stanice na svých stránkách:
Mláďata: https://lhmp.cz/zachranna-stanice/jak-pomoct-mladata/
Ježci: https://lhmp.cz/zachranna-stanice/jak-pomoct-jezci/
Netopýři: https://lhmp.cz/zachranna-stanice/jak-pomoct-netopyri/