Od začátku dubna podle něj bude v hlavní budově muzea velká výstava Ronyho Plesla. Půjde o rozšířenou verzi jeho výstavy Stromy rostou z nebe, s níž se v loňském roce zúčastnil bienále v Benátkách. Plesl ve své tvorbě osobitým způsobem rozvíjí tradici české skleněné plastiky. V horním patře muzea se současně uskuteční výstava ke 100. výročí narození Zbyňka Sekala.

Série výstav

„Letošním rokem začíná série stých výročí narození řady předních osobností českého umění 60. let. V roce 1923 se narodili třeba také Běla Kolářová, Daisy Mrázková nebo Andrej Bělocvětov. Rádi bychom udělali výstavy všem jmenovaným, ale to bohužel není v našich možnostech. Výstava Zbyňka Sekala navíc bude součástí série výstav, které se letos uskuteční v Německu a v Rakousku, u kterých spolupracujeme na katalogu,“ uvedl šéfkurátor Muzea Kampa Jan Skřivánek.

Hlavní letní výstavou bude přehlídka světové módy 60. až 80. let, která bude konfrontovat šaty předních světových módních domů s uměleckými díly ze stejné doby.

Ve dvou horních patrech muzea pak bude retrospektiva Lubomíra Přibyla, který v červnu oslaví 86 let a který je podle Skřivánka příkladem pozoruhodné osobnosti českého poválečného umění, jehož tvorba však není příliš známa.

Závěr roku bude patřit obrazům Michaela Rittsteina, který představí výběr ze své starší tvorby od konce 70. let do současnosti, ale také několik nových velkoformátových obrazů. Mělo by jít hlavně o díla, která chyběla na jeho minulých výstavách, včetně obrazů, které se v posledních letech objevily na aukcích v zahraničí.

V horním patře se zároveň uskuteční výstava malíře a grafika Františka Tichého (1896 až 1961) a o generaci mladšího fotografa Václava Chocholy (1923 až 2005). Soubor Tichého obrazů, kreseb a grafik na ní doprovodí výběr z Chocholových fotografií z malířova ateliéru. V sále Konírny se na podzim ještě uskuteční výstava socha Jana Hendrycha, který připravuje odlitek sochy sv. František pro náhrobek Jana a Medy Mládkových v Rosicích u Brna, a výstava Aleny Foustkové, která ve svých obrazech a objektech tematizuje otázky týkající se stavu současného světa a moci médií.

Video
délka: 01:47.80
Video se připravuje ...

Zemřela slavná historička, sběratelka umění a mecenáška Meda Mládková (†102). 3.05.2022 Videohub

Fotogalerie
6 fotografií