S měsíčním předstihem pořadatelé Metronome Prague festivalu zveřejnili program, včetně seznamu hvězd, které na třídenním festivalu na holešovickém Výstavišti vystoupí. Stejně, jako tomu bylo v uplynulých letech, pomineme-li vliv koronaviru, jenž způsobil dvouletou pauzu v rámci konání festivalu, je nač se těšit!

Čtvrtek

Hned v úvodní den festivalu nažhaví diváky jedno z největších lákadel. Vystoupí Nick Cave se svou kapelou Bad Seeds. Pomyslnou hudební společnost mu bude dělat známá česká písničkářka Lenka Dusilová a Řeka ansámbl. Jen u ní ale neskončí. Každý den konání festivalu vystoupí více než deset zvučných jmen.

Z těch dalších, které se ve čtvrtek mihnou na některé ze scén, lze zmínit třeba folkovou stálici české hudební scény – Čechomor nebo nemálo známější Mňága a Žďorp. Vzhledem k tomu, že festival je multižánrový, na tzv. Electro Stage se vystřídají dýdžejové Seinfeld a Aid Kid. A v rámci vystoupení české kapely 333 se v Praze představí americká zpěvačka Lisa Ramey. Uvodní vystoupení na festivalu přitom bude patřit kapele Go_A, která v loňském roce reprezentovala Ukrajinu na soutěži Eurovize.

Pátek

Také pátek bude na známá a zajímavá jména nabitý k prasknutí! Těšit se můžeme například na hanspaulské Tata Bojs, s kapelou Troublegang vystoupí rapper Marpo nebo britské indie-popové duo Oh Wonder. Z Británie přijede také kapela Everything Everything nebo písničkářka Emily Burns. Zájem vzbudí nepochybně i syn Mekyho Žbirky David, který na Metronome vystoupí se svou kapelou Sunbrella.

Zato až z daleké Ameriky přijde další nejzvučnější jméno celého programu, které může Metronome nabídnout. Je jím zpěvák, multiinstrumentalista a několikanásobný držitel cen Grammy, Beck. Ve stejný den, jen na jiné scéně, se návštěvníkům představí Hellwana, jež je označovaná za princeznu českého rappu.

Sobota

Závěrečný z třídenního festivalu představí kupříkladu indie-popovou kapelu Balthazar, která koncertovala po celé Evropě i USA. Tuzemského publiku je určitě povědomý DJ Wich a Maniak, docela nejinak je tomu i u zpěvačky Lenky Filipové vystupující pod pseudonymem Lenny. Velký comeback slibuje plzeňská kapela Alice, v níž vystoupí i Dan Bárta.

Hlavní lákadlo dne? Nepochybně elektroničtí klasikové Underworld. Vyjma nich dojde i na nevšední představení kapely Mig 21 se šedesátičlenným Orchestrem Národního divadla. Představí se rovněž hip hopová senzace poslední doby - Flohio.

Od rána do noci

Letošní ročník Metronome bude zajímavý také v tom, že krom venkovních scén se bude odehrávat i v uzavřených a nově rekonstruovaných Křižíkových pavilonech. Zde bude muzika znít skutečně až do hodně pozdních nočních hodin. Pořadatelé slibují konec nejrůznějších vystoupení v rozmezí mezi 3:00 až 5:00, přičemž díky rekonstrukci by hudba neměla rušit blízké okolí.

Hip hop na scéně

Specifický je rok 2022 žánrovým přesahem do oblasti hip hopu. Letos by mělo vystoupit množství známých i méně známých jmen z hip hopové scény. „Náš hip hopový záběr však sahá mnohem dál, nabídneme například i uznávaného producenta a pořadatele proslulé party Addict NobodyListen, další český objev Anet X, která fúzuje hip hop se soulem nebo Maniaka a DJ Wiche, kteří vydali společné album Černej kůň. Těšíme se na Hellwanu,“ sdělil producent festivalu David Gaydečka.

Kde: Výstaviště, Holešovice – Praha 7.
Kdy: 23. - 25. června 2022.
Vstupné: Třídenní standardní 2 690,- Kč, jednodenní standardní 1 790,- Kč, junior vstupné na všechny tři dny pro věk 12 až 20 let 1 990,- Kč, děti do 11 let zdarma.

Video
Video se připravuje ...

Návštěvníci se svěřili, na co se na Metronome Festivalu těší. (2019) Jiří Marek

Fotogalerie
59 fotografií