Úžasná zpráva! Zoo Praha má velký důvod k radosti. V noci na sobotu se samici gibona stříbrného Alang Alang (16) a samci Flipovi (16) narodilo miminko jako letos první mládě tohoto druhu v Česku, historicky čtvrté. Malý gibon se má čile k světu. 

„Samice Alang Alang je již zkušená matka a vzorně o něj pečuje. Ihned po porodu jej očistila, chová jej u sebe na břiše a kojí ho,“ uvedl vrchní chovatel primátů Martin Vojáček. Mateřskou náruč začne miminko opouštět zhruba po roce, mléko bude i poté pít minimálně dalších šest měsíců. Zda se jedná o chlapečka, nebo holčičku, zatím není jasné. „Vzhledem k tomu, že u tohoto druhu není výrazný pohlavní dimorfismus, budeme znát pohlaví až za několik let, poté co dospěje,“ dodal Vojáček.

Gibony stříbrné chová zoo od roku 2014. „Chovný pár – samice Alang Alang a samec Flip – v sobě dle slov chovatelů ihned našli zalíbení a první mládě se tak narodilo rok po jejich spojení,“ dodala zoo. Jejich prvním společným mládětem je nyní šestiletý samec Silver Arrow, který letos odešel do zoologické zahrady v německém Halle jako tamní budoucí chovný samec. Čerstvé miminko je třetím společným mládětem chovného páru.

Dle odhadů nyní ve volné přírodě žijí necelé dva tisíce dospělých jedinců tohoto vzácného primáta. „Gibon stříbrný patří mezi ohrožené druhy, v přírodě se vyskytuje pouze na indonéském ostrově Jáva. V lidské péči je chován jenom nepočetně, v Evropě ho má pouze devět zoo chovaného v celkovém počtu přibližně 50 jedinců,“ vysvětlil význam mláděte ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Video
délka: 18:18.08
Video se připravuje ...

Milionové ztráty Zoo Praha: Bobek o nulové podpoře státu, chaosu vlády i medvědí porodnici Blesk

Fotogalerie
5 fotografií