Připomínání českých a slovenských bojovníků za svobodu se věnuje už řadu let, a to i kvůli tomu, že s komunismem současný sedmdesátník udělal neblahou zkušenost jako syn Josefa Kratochvila, který by významným pedagogem, vůdčí osobností českých skautů a také ministrem školství v exilové vládě. Po roce 1948 fungoval jako agent-chodec a pomáhal řadě lidí s emigrací. Se synem se setkal až po sametové revoluci, protože zatímco on žil v exilu, syn v komunistickém Československu.

„Máme dlouhodobé vztahy s rodinami těch, kteří bojovali za Československo, důvěřují nám, a proto můžeme na výstavách ukázat spoustu vzácných artefaktů,“ řekl Jan Kratochvil.

Postupně připravuje výstavy o všech perutích RAF, v nichž českoslovenští letci působili. Celkem byly čtyři, 310. byla perutí stíhací, která působila u britského letectva nejdéle a sestřelila nejvíce nepřátelských letounů. Prvním velitelem byl Alexander Hess a do boje letci vzlétli poprvé v srpnu 1940. „Připomínáme všechny, kteří u perutě nějak působili, nejenom konkrétní osoby. Důležitý byl každý včetně mechaniků, nejen piloti,“ řekl Kratochvil. Ke každé výstavě organizátoři připraví i obsáhlou publikaci.

Příští rok chystá Kratochvil výstavu o 312. stíhací peruti RAF. „Snažíme se dělat výstavy o perutích, z nichž ještě někteří lidé žijí,“ řekl Kratochvil. Faktem však je, že drtivá většina těch, kteří se aktivně účastnili bojů druhé světové války, již zemřela. Letos v květnu od konce největší války v dějinách lidstva uplynulo 76 let.

Fotogalerie
26 fotografií