AntiCovid tým z pražského magistrátu v pátek podle magistrátu napočítal skoro tisíc porušení protiepidemických opatření. Hlavně se jednalo o náplavku na břehu Nového města, podobná situace ale byla i na opačném břehu na smíchovské náplavce. Místy se nedalo množstvím lidí ani projít a mnozí také popíjeli alkohol, což nechuť k dodržování opatření spíše umocnilo.

Omezte alkohol!

Vedení města apeluje na zodpovědnost lidí, díky které na tom Praha byla z epidemiologického hlediska lépe, než řada dalších krajů. „Pokud půjdete o víkendu na náplavky, zkuste prosím dodržovat rozestupy, respirátory a nepopíjet všude alkohol,“ vyzval radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09).

K zodpovědnosti vyzval i primátor Hřib. „Čas bezstarostných party ještě není na pořadu dne. Dočkáme se ho tím dřív, čím dřív se dostaneme z té situace, ve které jsme,“ uvedl. K tomu, aby se lidé zbytečně neshlukovali na frekventovaných místech, vznikl na turistickém portálu Prahy seznam tipů na výlety do míst, která nejsou tak známá, nazvaný Prahou bezpečně.

Kam za zvířaty?

Většinou se jedná o místa, která jsou spíše v okrajových částech Prahy. I v době, kdy je pražská zoologická zahrada uzavřená, se lze vypravit za zvířaty. Lesy hlavního města provozují po městě několik tzv. zookoutků, kam míří zvířata zachráněná v záchranných stanicích a která se nemohou vrátit do volné přírody. Například v Hostivařském lesoparku lze najít koutek s unikátními bílými daňky nebo párem muflonů. Další podobná místa jsou v Kunraticích, Malé Chuchli, nebo loni opět otevřený Zookoutek Kamýk, kde se starají o stádo koz, které původně chtěl majitel poslat na jatka.

Zvířata v zookoutcích, které provozují Lesy hl. města Prahy.
Autor: Lesy hl. města Prahy

Dalším z tipů je například unikátní rozhledna Doubravka na Praze 14 v přírodním parku Čihadla . Do okolí se z ní lze rozhlížet z výšky 20 metrů. Zaujmout může i milovníky architektury. Stavbu tvoří tři masivní nohy z ohýbaného akátového dřeva, a navrh jil významný český architekt a urbanista Martin Rajniš, mimo jiné autor známé Poštovny na Sněžce.

Seznam méně frekventovaných míst zve i do přírody v okrajových částech města. Doslova na severní hranici Prahy se od pravého břehu Vltavy dá vstoupit do Draháňského údolí. Teče skrze něj stejnojmenný potok. Na opačné straně metropole se zase lze vydat do Chuchelského háje. Tamní přírodní rezervace se snaží zachovat původní porost. Vystoupat se tu dá i k dominantě, kterou tvoří barokní kostel sv. Jana Nepomuckého, odkud se nabízí exkluzivní výhledy na tuto část Prahy.

Hradiště ve tvaru ještěra

Jednou z méně známých lokalit ve výčtu je také libeňský Park Podviní. Vznikl na ploše čtyř hektarů v druhé polovině 90. let. Původně se jednalo o větší travnatou plochu, kterou pak zastavila bytová výstavba. Po jeho kraji protéká říčka Rokytka a lze tu nalézt několik jezírek nebo také napodobeninu keltského hradiště ve tvaru hřbetu ještěra.

Tipy na výlety obsahují i několik míst, která jsou spíše uvnitř města. Seznam zve do menšího souseda Riegrových sadů. Vedle Vysoké školy ekonomické si lze jít odpočinout do parku Rajská zahrada s umělou horskou bystřinou nebo jezírkem, ve kterém žijí želvy.

Skoro v centru města se na jižních svazích Petřína nachází Zahrady Kinských, kde se lze procházet na 22 hektarech. Zahrady vznikly na místě středověkých vinic a do současné podoby byl upraven v anglickém stylu v 19. století. Jednou ze zajímavostí byl po léta také pravoslavný kostel sv. Michaela ze 17. století, který byl do Prahy převezen z Podkarpatské Rusi. Ten ale bohužel loni v říjnu shořel, na jeho obnově se ale už pracuje.

Video
délka: 01:38.01

V Praze 14, nedaleko stanice metra Rajská zahrada, vznikla unikátní rozhledna Doubravka. První rozhledna v Praze po 25 letech. David Zima, David Malík

Fotogalerie
70 fotografií