Unikátní projekt Vonná stezka funguje v botanické zahradě už od roku 2016. Jeho princip je jednoduchý. Zatímco většina návštěvníků je v každé botanické zahradě uvyklá obdivovat především vzhled rostlin, projekt návštěvu staví na úplně jiném smyslu, a tím je čich.

Video
délka: 02:34.56

Nechte se pozvat na krátkou procházku trojskou botanickou zahradou. Takové pohledy jen tak nezažijete! David Malík

Na několika konkrétních stanovištích si lze na vlastní nos ozkoušet, jak voní ta která rostlinka, exotické koření či bylinky. Projekt má navíc přidanou hodnotu v podobě vzdělávacího vyznění.

„Jedním z hlavních poslání naší zahrady je vzdělávání zábavným nebo netradičním způsobem,“ přibližuje ředitel zahrady Bohumil Černý. „Vonná stezka postupně propojuje celý areál prostřednictvím vonných stanovišť, na nichž se návštěvníci zážitkovou formou seznámí s aromatickými rostlinami a jejich vůněmi. Nyní je možné prohlédnout si první čtyři zastavení, v dalších letech přibudou ještě tři.“ Těmi mají být například vůně stromů či biblických rostlin. Nebo také například lišejníku.

Vůně přírody

V rámci projektu se botanické zahradě povedl ještě „husarský kousek“ v podobě vynálezu vlastního parfému. Jmenuje se Fata Morgana No. 1, a byl vyroben ze silic 21 vybraných rostlin, které byly dopraveny z dalekého Madagaskaru. Jednotlivých devět složek parfému si přitom lze »očmuchat« právě na Vonné stezce.

Jak voní les?

Zrak i čich lze mimo jiné do konce léta uplatnit také na probíhající výstavě jehličnanů. Tou ke všemu hravě provádí hrdinové legendárního Čtyřlístku - Fifink, Bobík, Myšpulín a Pinďa, takže se dospělý nejen ledacos dozví o „životě“ stromů, například proč mají jehličnany místo listů jehličí, ale ani děti se nudit nebudou.

Fotogalerie
25 fotografií