Kouř z požáru elektrických rozvodů poškodil 15. července hlavně vyšší patra muzea včetně depozitáře. Pospíšil už dříve řekl, že škoda na objektu je přes deset milionů korun a škoda na dílech zasažených kouřem asi dva až tři miliony korun. Naštěstí požár nepoškodil vystavovaná díla Muchy a Pasty Onera, ani stálou výstavu Františka Kupky.

Požár nejvíce zasáhl horní patra budovy a také muzejní depozitář. Díla, která jsou v něm uložená, pokryl mazlavý popílek, který teď restaurátoři musí odstranit. „Sezvali jsme na to přední české odborníky, bude nutné ke každému dílu přistupovat jednotlivě. Největší problém bude zrestaurovat díla na papíře, naopak díla ze skla nebo kovu by zásah popílku měly zvládnout takřka bez úhony,“ vysvětlil Pospíšil.

Obrazy nebyly zničeny

„Je skoro zázrak, že nedošlo k poškození největšího díla od Alfonse Muchy, které tu máme. Obraz Doba římská a příchod Slovanů viselo na zdi, která přímo sousedí se shořelou místností. Když se sem na obraz přišli podívat restaurátoři z Uměleckoprůmyslového muzea, které nám obraz zapůjčilo, nevěřili svým očím, že je v pořádku,“ řekl dále Pospíšil. Pasta Oner si své obrazy kontroloval a čistil sám, ale naštěstí ani jeho díla nebyla nijak poškozena.

V Museu Kampa se finalizují poslední přípravy před otevřením v sobotu 1. srpna.
V Museu Kampa se finalizují poslední přípravy před otevřením v sobotu 1. srpna.
Autor: Jiří Pospíšil

Opravy potrvají minimálně do konce roku

I když se muzeum po požáru podařilo otevřít v rekordním čase, rozhodně není vše hotové. „Všichni tu pracovali dnem i nocí, abychom mohli otevřít co nejdříve. Největší problém bylo vyčistit prostory od zplodin a karcinogenního popílku. Byla nutná sanace techniky i všech prostor, čištění světel a bylo také třeba vymalovat. Také vzduchotechnika jede v provizorním režimu. Museli jsme sem přistavit mobilní jednotky vzduchotechniky, abychom mohli vůbec otevřít. Estetika tedy trochu pokulhává, ale já doufám, že návštěvníci budou shovívaví a odpustí nám,“ popsal aktuální situaci předseda.

I následující měsíce budou v duchu velkých oprav celého muzea. „Technická místnost, kde požár vznikl, je zcela zničená. Vypadá jak nějaká pec. Čeká nás tedy kompletní výměna klimatizačního a technického zařízení v zázemí Musea Kampa,“ nastínil další plány Jiří Pospíšil. Podle jeho slov se také v srpnu bude stěhovat celý depozitář do jiného patra, aby se mohlo vše opravit, vyčistit a vymalovat.

Přispět na opravy mohou i občané

Museum Kampa je nezisková organizace, která je závislá na vybraném vstupném. Poté, co se podařilo muzeum znovu nastartovat po koronavirové krizi, přišla další rána v podobě požáru. „Když jsme se začali nadechovat a radovat se, že nás korona nezabila, přišla takováto obrovská rána. Kdyby to mělo vést k tomu, že bude muzeum třeba půl roku zavřené, tak sice sbírky přežily, ale přichází ekonomická smrt muzea,“ říká Jiří Pospíšil.

I proto byla na serveru Donio spuštěna veřejná sbírka, která by měla pomoci překlenout toto těžké období. Zapojit se může každý a od počátku sbírky se podařilo získat už přes 264 tisíc korun.

„Rádi bychom poděkovali všem dárcům, kteří do sbírky přispěli a pomohli nám překlenout období, kdy bylo muzeum pro návštěvníky opět zavřené a bez příjmů ze vstupného,“ uzavřel Jiří Pospíšil, předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, která muzeum spravuje a provozuje.

Fotogalerie
44 fotografií