Když se řekne finský design, většina lidí si představí Tapia Wirkkala, který se od počátku 50. let minulého století věnoval užitému designu, zejména pak nádobí.

Legenda finského designu

Tappio Wirkkala byl neobyčejným designérem už od samých začátků. Krátce po studiích sochařství a uměleckého řezbářství se mu v roce 1940 podařilo vyhrát soutěž o podobu poštovní známy pro plánované olympijské hry v Helsinkách, O sedm let později zase vyhrál umělecký návrh bankovky pro Finskou banku.

Po válce, kde sloužil na frontě, se oženil s keramičkou Rut Bryk. Od té doby se věnoval své práci urputněji a zapáleněji než kdy dříve. Hned rok po svatbě získal první cenu v designérské soutěži pořádané sklárnou Karhula-littala. V té době začal vyrábět skvosty pro tuto firmu, které jsou dnes i k vidění v Uměleckoprůmyslovém muzeu.

Neutuchající vášeň

Díky jeho přičinění se zvýšil počet vyráběných skleněných a stříbrných předmětů ve Finsku," prozradila kurátorka Uta Laurén. Nejen nádobí bylo jeho radostí, designérovým nejoblíbenějším motivem byli ptáci. I je spatříte i na výstavě. Pro firmu Kultakeskus navrhoval ptactvo všech druhů a velikostí z nejrůznějších materiálů. „Byl natolik zapálený do své práce, že v továrnách takřka bydlel," poukázala kurátorka na jeho vášeň.

Tapio Wirkkala (2. června 1915 - 19. května 1985) byl finský designér a sochař. Jeho výstavu je možné zhlédnout v Uměleckoprůmyslovém muzeu až do 26.12.2019.
Tapio Wirkkala (2. června 1915 - 19. května 1985) byl finský designér a sochař. Jeho výstavu je možné zhlédnout v Uměleckoprůmyslovém muzeu až do 26.12.2019.
Autor: Eva Fornálová

UPM představuje jeho největší skvosty, které rozdělilo do tří častí výstav. „Sklářskou tvorbu představují zejména jeho četné návrhy stolního a dekorativního skla vyrobené ve sklárně Littala," sdílí kurátorka. Kromě skla je možné prohlédnout si jeho stříbrné vázy a mísy či porcelánové stolní soupravy i plastiky, které vznikly ve spolupráci s německou porcelánkou Rosenthal.

Kdy: Do 26. prosince 2019
Kde: Uměleckoprůmyslové museum
Vstupné: 150 korun, rodinné 250 korun

Fotogalerie
27 fotografií