Nový „science park“ (z anglického science – věda, pozn. red.) kotví na lodi iQport na náplavce v těsné blízkosti železničního mostu na Výtoni. Interaktivní exponáty se zaměřují na celou řadu tematických okruhů, mezi které patří simulace potápějícího se Titanicu, vodní svět, geologie, vesmír, optické klamy, anatomie člověka nebo záhady světa. Podpalubí lodi, které je speciálně pro potřeby stálé expozice upravené, je útočištěm také pro legendárního Golema a mnoho dalších.

Kurátorka výstavy Simona Vitverová ze společnosti BigMedia prozradila, že při vzniku vědeckého parku tvůrci kladli důraz zejména na to, aby si návštěvníci mohli veškeré tematické okruhy sami vyzkoušet. „Nechceme, aby se tu lidé cítili jako ve škole. Lidé si mohou vyzkoušet různé rébusy, hlavolamy, rýžování zlata, výrobu elektrické energie a mnoho dalších aktivit,“ sdělila kurátorka.

Vše, co na lodi iQport v centru Prahy uvidíte, je vytvořeno tak, aby témata byla srozumitelná i pro děti ve věku 10 až 15 let. Na své si ale přijdou i mladší a v neposlední řadě dospělí. Zábavu si užijí třeba ve virtuální realitě, kde je možné uspořádat i závody na různých dopravních prostředcích. Nestává se také každý den, aby lidé mohli vést rozhovor s robotem – v tomto případě iQmanem – který je připraven odpovídat na nejrůznější zvídavé dotazy.

Na Rašínově nábřeží v Praze je nový science park - přímo na lodi!
Na Rašínově nábřeží v Praze je nový science park - přímo na lodi!
Autor: Daniel Vitouš

Novinka na Rašínově nábřeží se otevírá veřejnosti ve středu 12. června. Od tohoto dne je návštěvníkům dostupná od 9:00 do 20:00 hodin včetně přilehlé kavárny, která je situovaná v horní kajutě lodi.

Kde: Náplavka Rašínovo nábřeží.
Kdy: Do 31. října, denně v čase 9:00-20:00.
Vstupné: 180,- Kč, snížené 120,- Kč.

Fotogalerie
49 fotografií