Rozvoj velkých měst je nezastavitelný a přirozený. Postupný rozmach průmyslu a dopravy však v Praze spolknul kus historie Holešovic: uličky Zátor, místní čtvrti, musely ustoupit hned třem rozsáhlým konstrukcím na území Prahy 7.

Zátory se historicky nacházely v oblasti, která začínala dodnes existující ulicí Železničářů. Čtvrť dále postupovala okolím dnešní železniční stanice v Holešovicích prakticky až k řece. Až na výjimky však ze staré zátorské zástavby nezbylo nic.

Panel vpřed a dopravní stavby

První ranou byla stavba panelárny u břehu Vltavy v 50. letech minulého století. Mladý komunistický režim v ČSSR tehdy hleděl na budovatelský rozvoj a panel byl hojně využívaným stavebním prvkem. Zátory tím přišly o první část svého území. Další demolice na sebe nenechala dlouho čekat.

Už na konci nadcházejícího desetiletí v roce 1969 se totiž v Holešovicích stavěla přeložka u mostu Barikádníků. Podle dobových fotek rozsáhlé práce měly na svědomí další ústup Zátor, které tak nenávratně mizely Pražanům prakticky před očima.

Stavba holešovické přeložky u mostu Barikádníků roku 1969.
Autor: ČTK/Krejčí Bedřich

Poslední a definitivní ránu Zátorám zasadila další dopravní stavba, tentokrát budování stanice metra C „Nádraží Holešovice“, která proběhla na počátku 80. let. Holešovická Stínadla tím definitivně přestala existovat.

Činžovní dům stále „drží stráž“

Smutné memento někdejších uliček v samotném srdci Zátor dodnes symbolizuje samostatně stojící činžovní dům v těsné blízkosti výstupu ze stanice metra v Plynárenské ulici. Budova v současnosti patří společnosti, která pronajímá nemovitosti.

Opuštěný činžovní dům je prakticky vše, co zbylo z někdejšího srdce pražských Zátor.
Autor: Daniel Vitouš

„Po pravé straně za areálem metra se nachází starý dům, který tu zůstal. Je možné si všimnout, že vzhledem k silnici je úplně jinak natočený. Uliční soustava v Zátorách totiž byla situovaná odlišně,“ prozradil redakci Blesk.cz kronikář Městské části Praha 7 Stanislav Václavovic. Areál v okolí starého domu je oplocený a plánuje se tu nová výstavba.

Pohledem filmařů

Okolní cesty u nádraží v Holešovicích, na které jsou lidé zvyklí, tu v minulosti vůbec nebyly. Naopak se tu nacházela stará zástavba, jejíž úzké uličky si v minulosti vyhlédli také filmaři při natáčení seriálu „Hříšní lidé města pražského“. V době, kdy Zátory ještě stály, se tu točil 10. díl s názvem „Kaprova smrt“. Jde o jeden z mála vzácných zdrojů, pomocí kterých je možné na Zátory vzpomínat, protože jejich ulice se nenávratně ocitly v propadlišti dějin.

Prohlédněte si opuštěný dům v srdci někdejších Zátor a historické fotografie:

Fotogalerie
15 fotografií