Zjistit, jak je voda ve Vltavě v Praze kvalitní a zdali je možné se v ní bez problému koupat, se ukázalo jako nemožné.

„Kontrola kvality vody v našich vodních útvarech probíhá po celé zemi obecně jednou měsíčně. Tekoucí vody však nejsou oficiálním koupacím místem, z hlediska koupání tedy tyto rozbory nemohou být zcela směrodatné,“ uvedl pro redakci Blesk.cz Marek Liška, vedoucí vodohospodářských laboratoří.

Tekoucím vodním útvarům, tedy řekám a potokům, se nevěnuje ani Hygienická stanice hlavního města Prahy. „V tekoucích vodách je vysoká proměnlivost kvality vody,“ vysvětluje hygienik a odborník na vodu Matěj Čermák. Hygienická stanice se proto výhradně věnuje pouze stojatým vodám, kde má monitoring složení vody smysl.

Podle Čermáka by jakékoliv testování kvality z hlediska možnosti koupání ve Vltavě bylo nevypovídající, protože by kvůli proměnlivosti byly výsledky neaktuální.

Povodí uklízí nepořádek

O pořádek v řece se stará Povodí Vltavy. „Děláme pravidelné kontroly, které se týkají celého toku Vltavy. Zaměřujeme se na organické i neorganické znečištění vody,“ uvedl mluvčí státního podniku Hugo Roldán.

Údržba břehů probíhá průběžně po celé jejich délce, je to nikdy nekončící proces,“ uvedl Roldán a dodal, že na jezech Vltavy se nacházejí mříže, které zachycují nečistoty z vodního toku.

Koupání ve Vltavě je riskantní!

Koupání na vlastní nebezpečí

Údržba a péče o Vltavu tedy probíhá celoročně a věnuje se jí mnoho pozornosti. Navzdory tomu všemu se nedá mluvit o tom, že koupání v řece je v metropoli doporučováno. „Lidé určitě vstupují do řeky na vlastní riziko,“ popsal vedoucí vodohospodářských laboratoří Marek Liška.

O vyložené závadnosti koupání v řece hlavního města však odborníci nehovoří.

Ovšem v případě jakýchkoliv komplikací po koupání ve Vltavě nemají Pražané možnost vinit z těchto potíží nikoho jiného.

Podívejte se, jak vypadají vltavské břehy a další místa v Praze:
Fotogalerie
26 fotografií