21. prosinec loňského roku se psal nejčernějším písmem v novodobé historii naší republiky. Student Filozofické fakulty tehdy nakráčel do budovy na Palachově náměstí. Uvnitř střílel po vyučujících a spolužácích, ze střechy pak ostřeloval kolemjdoucí. Celkem zavraždil 14 lidí, než následně zastřelil sám sebe. Zároveň předtím usmrtil svého otce, v Klánovickém lese pak mladého tatínka s dcerou, kterou vezl v kočárku.
Policisté po něm pátrali. Hlídka dokonce byla v budově fakulty jen několik málo minut poté, co do ní student vešel. Oficiální verze policie od počátku zněla, že pátrali po muži, který hrozil sebevraždou. Jenže to není tak docela pravda, jak vyplývá z úředních policejních záznamů.
Šéf pražské policie Matějček o počínání policie při masakru na FF UK: My jsme taky lidi, je mi to strašně líto... Blesk - Jan Jedlička
Podezřelý vrah
Zmíněného dne byl v Hostouni, kde student se svou rodinou bydlel, nalezen jeho mrtvý otec. Zároveň bylo v domě objeveno nastražené výbušné zařízení. Hlídka policistů, která do budovy na Palachově náměstí dorazila jako první, však uvedla, že už v té době pátrala po možném vrahovi. Vyplývá to z úředního záznamu, na který upozornil server Seznam zprávy. „Hlídka měla prověřit výskyt muže jménem David K. podezřelého z vraždy svého otce v rodinném domě v obci Hostouň. Vrátný z FF UK uvedl, že žádnou osobu dle uvedené fotografie neviděl,“ zní záznam, který sepsali tři policisté.
Ti do univerzitní budovy dorazili zhruba ve 13:20. Krátce před 13tou hodinou přitom policisté objevili mrtvé tělo v Hostouni. Hlídka na fakultě prozkoumala několik pater a místností, nicméně do patra, kde se vrah nacházel, nedošla. Zhruba v 15:00 začal útočník v budově vraždit střelnými zbraněmi. Tou dobou se policisté už v budově nenacházeli. Bylo jim předtím sděleno, že by se měl podezřelý student zdržovat v jiné fakultní budově v Celetné ulici, hlídka proto vyrazila tam.
Také záznam další hlídky, která se zásahu proti střelci zúčastnila, svědčí o tom, že policisté v Praze pátrali po podezřelém vrahovi. „Měl být podezřelý z vraždy svého otce, přičemž zároveň vyhrožoval sebevraždou. Podle dalších informací by se mělo jednat o psychicky narušeného člověka, který je zároveň držitelem několika zbraní,“ čerpají Seznam zprávy ze záznamu.
Avšak policejní prezident Martin Vondrášek od začátku tvrdil, že policisté pátrali po sebevrahovi, tudíž střelbu na fakultě nemohli předpokládat, tedy ji ani zabránit. Až minulý týden na tiskové konferenci svá slova upřesnil: „Původně jsme hledali člověka, o kterém jsme předpokládali, že se chce zabít. Posléze jsme pátrali po člověku, který se chce zabít a je ozbrojený. A až s odstupem šlo o pátrání po člověku, který může být podezřelý ze smrti svého otce,“ sdělil.
Nejde o jediný rozpor
V uplynulých dnech se řešily i další nesrovnalosti. Například proč policisté v budově nevyužili kamerové záznamy, ze kterých se mohli pokusit masového vraha identifikovat předtím, než vzal zbraně do rukou. „Úkolem prvosledové hlídky bylo pátrat po horké stopě. Vytěžování kamerových systémů tedy nebylo namístě,“ sdělil Seznam Zprávám mluvčí pražské policie Jan Daněk.
„Policisté mohli zjistit z kamer na FF, že nebezpečný pachatel podezřelý z vraždy je už 1,5 hod. před střelbou v budově. Takže ho mohli najít včas,“ je však toho názoru pražská zastupitelka Hana Kordová Marvanová, která zároveň coby advokátka zastupuje některé pozůstalé po obětích střelby. „Pokud se nepojmenují jasně chyby, ke kterým došlo při pátrání po nebezpečném pachateli podezřelém z vraždy, není možné napravit systém a lépe zabránit tragédiím v budoucnu.“
Drsná zpověď „napraveného“ vězně: Za 20 let za mřížemi Jiří (55) zažil ledacos, třeba i sebevraždy spoluvězňů
Naráží tím především na skutečnost, že – a to znovu – policie v rámci kamerových záznamů od počátku nepracovala s verzí, kterou aktuálněš předestřel policejní mluvčí.
Pražský policejní ředitel Petr Matějček totiž na jednání sněmovního bezpečnostního výboru uvedl, že kamerový systém nebylo možné použít. „Kamerový systém fakulty je zastaralý, umožňuje náhled pouze on-line, a pokud chcete stáhnout záznam, a to jsme udělali po střelbě, tak jsme museli zjistit, kdo to obsluhuje,“ uvedl Matějček. Jenže vůči tomuto tvrzení se fakulta ohradila s tím, že záznam lze bez problému přehrát zpětně. O tom, že policisté o záznam nepožádali, na jednání sněmovního bezpečnostního výboru nepadlo ani slovo.