Jakub O. se z úterního jednání omluvil. Výpovědi poškozených klientů firmy si tak vyslechli jen Martin H. s Petrem Š., prostřednictvím videokonference vypovídali lidé, kteří kvůli podvodným investicím přišli o nemalé peníze. Pár seniorů měl za to, že když J.O. Investment svěří 100 tisíc korun, které si šetřili na horší časy, budou jejich peníze o 30% zhodnoceny. Místo toho přišli o vše.

Peníze společnosti s manželem svěřili na základě doporučení od známého. „Jednou jsme s ním už investovali a řekli jsme si, že 100 tisíc tam necháme, dokud je nebudeme potřebovat,“ vypověděla Jana J. (65). „My jsme si mysleli, že to tam necháme, dokud je nebudeme potřebovat. Když jsme se o to trochu začali zajímat, zjistili jsme, že už to asi není úplně v pořádku,“ vysvětlila soudu Jana J.

Půl milionu po rodičích fuč

Klienti J.O. Investment ale svěřili i násobně větší částky. Například Štěpán E. (59) díky obžalovaným přišel o půl milionu. I jemu příležitost nabídl známý, který si údajně investici sám vyzkoušel. „On už tam nějaké peníze měl a vypadalo to slibně, tuším, že se tam investovalo do nějakých věcí v USA. On mi ukazoval nějaký propagační materiál, byly tam nějaké jednoduché okruhy, částky, grafy,“ vysvětlil svědek soudu.

I jemu se jevilo, že je vše v pořádku, dokud se z médií nedozvěděl, že do kanceláří J.O. Investment vtrhla policie. „Já jsem měl přístup na jejich web, kde jsem viděl ty peníze, jak se to vyvíjí a kolik je připisováno. Když už se nějak rozvinula ta kauza, tak jsem se už na stránky nedostal,“ popsal svědek moment, kdy zjistil, že je o půl milionu chudší.

Jsou to peníze po rodičích, kteří ty peníze měli někde v šuplíku, tak než je nechat někde ležet, chtěl jsem je zhodnotit. Kdybych slyšel, že bych o to mohl přijít, určitě bych je tam nedal,“ řekl Štěpán E., později na dotaz soudu dodal, že se investice měla údajně zhodnotit o 400 tisíc, nikdy si na ně však nesáhl.

Svědci se podle svých slov s trojicí obžalovaných mužů nikdy nesetkali tváří v tvář, se společností uzavírali smlouvy prostřednictvím dalších osob. Na tuto skutečnost pak také upozornil obžalovaný Petr Š.: „Svědci zde uvádí, že nás nikdy neviděli. Každý ten tipař patřil do nějaké struktury, kde měli svého vedoucího. Většinu věcí řešili s těmi vedoucími, ne s námi. My jsme to řešili až v případě, že někdo z nich dával klientům špatné informace. My jsme tipařům opakovali, že se jedná o rizikovou investici. Kladli jsme jim na srdce, ať klientům doporučují své peníze vybírat,“ vyjádřil se k výpovědi svědků Petr Š.

Luxus místo investic

Klienti společnosti přišli v součtu o 2,3 miliardy korun. Pokud by ke svým vkladům připočetli i slibované výnosy, činila by celková částka bezmála 4 miliardy. Firma měla zhodnotit peníze obchodováním na finančních trzích, to se ale podle obžaloby nedělo. Místo toho, aby společnost obchodovala s akciemi nebo měnovými páry, jak slibovala svým klientům, měli si podle obžaloby její zástupci za peníze klientů kupovat luxusní vozidla, nemovitosti, šperky a obrazy. Peníze měly být rovněž použity na vyplácení jiných klientů a také na vybudování sítě zprostředkovatelů nových klientů, takzvaných tipařů.

Soud vyslechne jen pár desítek poškozených z celkových téměř 4 000. Obhájce Jakuba O. Vlastimil Rampula původně navrhoval, aby soud vyslechl každého z nich, soud na jeho návrh ale nepřistoupil. Za podvod a legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozí Jakubovi O., Petru Š. a Martinu H. až deset let vězení a milionové pokuty. Soud jim může uložit i propadnutí majetku, které státní zástupce Boris Havel také ve svém návrhu požadoval. Všem také navrhl desetileté zákazy činnosti.

Video
Video se připravuje ...

Jakub O. přichází k soudu (24. července 2023) Blesk.cz - Daniel Šesták

Fotogalerie
7 fotografií