Podle Muchy Plockové je dohoda pro město nevýhodná a zejména neřeší definitivně otázku vlastnictví epopeje, o kterou celou dobu soudního sporu s Johnem Muchou šlo. Malíř odkázal dílo hlavnímu městu s podmínkou, že pro něj vybuduje výstavní prostory. Jeho dědic u soudu argumentoval právě nesplněním této podmínky. "Je potřeba bezpodmínečně pravomocně zjistit, kdo je majitelem epopeje," řekla Mucha Plocková.

Dodala, že ji jakožto rovnoprávnou dědičku město dlouhodobě z jednání o epopeji úplně vynechává. Žalobu podala na město i na Johna Muchu, a to proto, aby se soudu účastnili všichni potenciální vlastníci. Zároveň malířova příbuzná odsuzuje dohodu vedení města s Johnem Muchou. Na jejím základě Mucha žalobu stáhl a obě strany se dohodly na tom, že budou spolupracovat na vzniku centra, ve kterém bude umístěna epopej i rodinná sbírka malířova dědice.

Zároveň náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09) uvedl, že schválené smlouvy zatím nezavazují město umístit epopej do prostor plánovaného komerčního centra Savarin u Václavského náměstí, na čemž se již dříve předběžně dohodli Mucha, vedení města a developerská firma Crestyl. Podle Muchy Plockové to však není pravda a smlouva výslovně zmiňuje, že město bude intenzivně jednat s účelem uzavření nájemní smlouvy pro umístění pláten v Savarinu.

Podmínky jsou podle malířovy dědičky pro město nevýhodné a zároveň porušují původní přání Alfonse Muchy, který při darování Praze výslovně zmínil podmínku vystavení "ve zvláštní síni na náklady hlavního města vybudované". "Poprvé za těch 120 let si Praha překrucuje podmínky a svévolně si rozhoduje," řekla Mucha Plocková. Případné umístění epopeje v Savarinu kritizuje i Spolek pro Slovanskou epopej v Praze, jehož je Mucha Plocková spoluzakladatelkou. Ten již její žalobu v tiskovém prohlášení podpořil.

Spor mezi městem a Johnem Muchou trval roky. Malířův příbuzný ho nejprve prohrál, ale Nejvyšší soud věc následně vrátil na začátek a v roce 2020 Mucha u prvoinstančního soudu uspěl. Po odvolání města měl případ tento týden znovu řešit Městský soud v Praze, ale po schválení dohody skončil.

Cyklus Slovanská epopej tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let. Po dokončení dílo daroval Praze s podmínkou, že mu vybuduje důstojné výstavní prostory, termín však nestanovil. Nyní jsou plátna na zámku v Moravském Krumlově, zápůjčku do roku 2026 předloni odsouhlasili pražští zastupitelé.

Fotogalerie
4 fotografie