Za vraždu vlastního syna uložil Městský soud v Praze Renatě Nečedové (39) v lednu tohoto roku patnáctiletý trest. Proti rozsudku se ale na místě odvolala státní zástupkyně Jana Murínová, která pro drogově závislou matku požadovala přísnější trest a ochranné toxikomanické léčení. Trest 15 let je na spodní hranici zákonné trestní sazby. Žena se u soudu ke všemu přiznala a prohlásila svou vinu, hrozilo jí až 20 let za mřížemi, státní zástupkyně požadovala zpřísnění na 16,5.

Vrchní soud v úterý její odvolání ale zamítl, předseda Martin Zelenka konstatoval, že soudní senát neshledal žádná pochybení v řízení soudu prvního stupně. Čin podle rozsudku Vrchního soudu nebyl spáchán nijak výjimečným způsobem a ke zpřísnění trestu tak neshledal důvod. „Současně nelze odhlédnout od skutečnosti, že osoba obžalované se nevymyká ze skupiny pachatelek, této specifické trestné činnosti. Kdy se jedná o ženy, které se usmrcením dítěte snaží řešit svůj vztah k partnerovi, nebo svízelnou životní situaci, jak tomu bylo i v této projednávané věci,“ zaznělo z úst předsedy senátu. Vzápětí dodal, že se jedná o typický případ pachatelky, jejíž jednání je „doprovázeno bezradností a také se dá lakonicky říct – nebetyčnou hloupostí“.

Miminko se narodilo zdravé

Renata Nečedová chlapečka porodila v nebytovém prostoru u své kamarádky na Praze 4 13. května loňského roku. U porodu nebyli přítomni lékaři ani nikdo další, miminko se přesto narodilo donošené a zdravé. „Obžalovaná však místo přivolání pomoci začala dítě rukama rdousit, čímž došlo k jeho usmrcení. Tělíčko novorozence poté uložila do pytle a spolu s pupečníkem, placentou, hygienickou vložkou a zakrváceným oblečením do pytle na odpadky,“ stojí v obžalobě.

Pytel s miminkem si dala do kabelky a vydala se MHD do Husových sadů na Praze 5, kde jako bezdomovkyně přespávala ve stanu společně s několika dalšími známými. Pytel s mrtvým synem zde nechala jen tak ležet vedle stanu. Známým vše zatajila, tvrdila jim, že rodila v nemocnici a syna si převzala její matka. Když po několika dnech začal pytel zapáchat, jedna z jejích známých lež odhalila a zavolala policii.

V Renatině životě byly na prvním místě drogy. Soudu přiznala, že je velmi intenzivně užívá od 18 let a nedokázala si pomoct ani během těhotenství. Uvedla, že v době těhotenství se snažila omezit užívání pervitinu na jedenkrát týdně. Zároveň se kvůli své závislosti ale styděla v těhotenství docházet za doktory. „K doktorovi jsem nechodila, ani jsem nikoho nekontaktovala – styděla jsem se, že beru drogy. Co se týče výbavičky, měla jsem domluvený kočárek, ale neměla jsem na něj peníze. Pak nějaké dudlíky, dečky, ale nebylo to v té míře, jako by mělo,“ uvedla u Městského soudu v Praze. Pervitin si podle svých slov vzala ještě den před porodem.

Renata Nečedová u Vrchního soudu v slzách zopakovala, že svých činů velmi lituje, proč se tak zachovala, si ale vysvětlit nedokáže. „Já se strašně omlouvám za to, co se stalo. Nespáchala jsem to schválně, byla jsem ovlivněná drogami a celou situací. Nevím, proč jsem to udělala, šlo to řešit jinými způsoby. Ještě jednou se omlouvám, je mi to strašně líto,“ řekla u Městského soudu v Praze. Rozsudek je pravomocný. Obžalovaná Renata si tak odsedí 15 let ve věznici se zvýšenou ostrahou a podstoupí protidrogové léčení ústavní formou.