Černá vlajka a spousta svíček, květin a fotografií před hlavním vchodem připomínají tragédii, k níž došlo ve čtvrtek na učilišti v Michli. Učitel Jan K. zemřel poté, co na něj v jeho kabinetu ve čtvrtém patře zaútočil učeň Jaroslav Ř. mačetou. Událost šokovala celé Česko. Škola zůstala v pátek zavřená, v pondělí se ale výuka obnovila a začal se vracet obvyklý ruch.

„Vzhledem k tomu, že v pátek jsem na základě té události udělil ředitelské volno, tak dnes žáci poprvé přišli do školy. Rozvrh je provizorní. Všichni třídní učitelé hovoří se svými žáky ve třídách, ve školách probíhá vyšetřování. Očkáváme příchod psychologů od Policie České republiky a z pedagogicko-psychologických poraden, kteří nám pomohou tuto událost řešit,“ uvedl v pondělí ráno ředitel školy Karel Dvořák pro ČT24. 

Psychologů z pedagogicko-psychologické poradny nakonec dorazilo pět, navštěvovali jednotlivé třídy a probírali s učni, co se ve čtvrtek stalo. „Postupně dochází ke konzultaci psychologů s žáky jak ze školy, to znamená při teoretickém vyučování, tak i na praktickém vyučování,“ uvedl. „Tuto službu nám pomohl zajistit zřizovatel, to znamená magistrát hlavního města Prahy,“ řekl. Psychologové podle něj nabídli pomoc i pracovníkům školy. „Polovina psychologického týmu bude ještě zítra (v úterý) k dispozici právě pro dospělé zaměstnance, kdyby někdo potřeboval nějakou pomoc,“ dodal.

Do práce podle ředitele dorazili dnes všichni. „Máme krizový scénář. Musíme tady pracovat na tom, abychom nahradili výpadek kolegy a připravovali studenty nadále na závěrečné a maturitní zkoušky,“ řekl. Větší psychické potíže se podle něj zatím u nikoho v důsledku tragické události neprojevily. Psychologové ale podle něj upozorňovali na to, že ty se mohou dostavit za delší čas.

Studenti: Strach z opakování

Jak na nastalou situaci, s níž se těžko srovnávají i dospělí pedagogové, reagují sami studenti? Pochopitelně s většími obtížemi. Někteří mají obavy z toho, aby se podobná traumatizující zkušenost neudála znovu. „Mám trošku strach, že by se to náhodou nějak mohlo opakovat,“ reagoval pro CNN Prima News student Středního odborného učiliště v ulici Ohradní.

Takové věci by se neměly stávat. Že nějaký týpek naběhne do školy a zavraždí učitele, je prostě nesmysl,“reagoval další ze studentů. „Je mi líto, co se stalo. I když jsem ten den nebyl ve škole, zavražděného učitele jsem měl docela rád. Bohužel s tím už nic nezmůžeme.“

Jaký byl Jan K.?

Kolegové o Janu K. hovoří jako o přísném, ale spravedlivém pedagogovi. „Sloužili jsme spolu na jedné palubě 31 let. Byl to pedagog s velkým P, který se z těch kluků snažil vždy dostat maximum toho, co budou potřebovat u maturitní zkoušky. Samozřejmě, že aby je rozhoupal k lepším výkonům, dal jim někdy špatnou známku. Měla to být motivace, aby si chtěli známku opravit a hlavně, aby do těch hlav dostali znalosti, které pak uplatní u závěrečných zkoušek,“ uvedl ředitel školy v pátek na místě tragédie.

Podle některých ze studentů však Jan K. Jaroslava Ř. při zkoušení ponižoval. „V den toho zkoušení jsem seděl v té třídě a on ho zkoušel celou hodinu. Rozhodně to nebyl výkon na pětku. Doslova ho u té tabule ponižoval,“ uvedl podle informací serveru TN.cz na sociálních sítích jeden z učňů s tím, že způsob výuky zesnulého pedagoga byl na hraně šikany a deptání. „Nechci říct, že by si tohle zasloužil, ale všichni jsme tušili, že se způsobem jeho výuky přijde nějaký ma**r, kterému to bude jedno,“ popsal žák.

Jaroslav Ř. po činu nechal mačetu na místě, vyskočil z okna v šatnách a utekl pryč. Policisté ho dopadli zhruba po hodině v Dolních Břežanech, nedaleko Vraného nad Vltavou, kde bydlí. Záhy ho obvinili z vraždy, hrozí mu 12 až 20 let vězení. Soud mladíka poslal do vazby.

Video
délka: 00:57.09
Video se připravuje ...

Zadržení studenta (19) podezřelého z útoku mačetou na učitele 

Fotogalerie
69 fotografií