Odvolací senát odmítl argumentaci Iráčanova obhájce Jana Křivánka, podle kterého nebyly splněny podmínky pro konání řízení proti uprchlému. Právník upozorňoval na to, že není zřejmé, kde se jeho klient nachází, zda se vůbec dověděl o svém trestním stíhání a zda není po smrti.

„Obžalovaný odjel z vlastní vůle páchat trestnou činnost a z vlastní vůle se nevrátil. Vědomě zůstával mimo dosah orgánů činných v trestním řízení a svým počínáním deklaroval, že se na území České republiky vrátit nehodlá,“ konstatovala v úterý soudkyně Michaela Pařízková. Doplnila, že odsouzený začal jevit neklamné známky radikalizace už před odjezdem do ciziny.

Městský soud v dubnu vyhověl návrhu státního zástupce Martina Bílého, který patnáctiletý trest požadoval. „Z výpovědí svědků je zcela patrné, že se připravoval na cestu do Iráku na tehdy území ovládané islámským státem za účelem bojovat v řadách IS,“ řekl ve své závěrečné řeči. Muže podle soudu usvědčilo propagandistické video IS, ve kterém vystupuje a na kterém ho poznal jeho otec. Kromě toho ho usvědčila elektronická komunikace jak s otcem, tak s bývalou partnerkou. „Opakovaně otci sděloval, že šli bojovat,“ doplnil k tomu státní zástupce.

Obdiv k vůdci IS

U soudu už dříve zaznělo, že se muž také netajil obdivem k někdejšímu vůdci IS Abú Bakr al-Bagdádímu, kterého v roce 2019 zabilo komando vojáků USA. „To je můj emír, obětoval bych se pro něj, náš šejk, náš miláček,“ objevilo se v jeho komunikaci.

Jeho obhájce namítal, že celé řízení trpí zásadní vadou v tom, že se odsouzeného muže nepodařilo najít a vyslechnout. „Je vysoká pravděpodobnost, že je v současné době po smrti,“ dodal. Uvedl také, že důkazy jsou hlavně nepřímé. Soudu to ale stačilo. „Účast obžalovaného na činnosti IS byla prokázána,“ uvedla v rozsudku předsedkyně soudního senátu Jarmila Pavlátová. Obhájce Iráčana si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, zda podá odvolání, rozsudek tedy zatím není pravomocný. 

Výplatní páska od teroristů

V dubnu 2015 se odsouzený muž podle verdiktu zúčastnil bojové ofenzivy k hlavní irácké ropné rafinérii v Bajdží, kde útočil proti irácké armádě i koaličním jednotkám a utrpěl zranění při náletu americké řízené rakety. „Byla zajištěna výplatní páska islámského státu. Z počátku je označen jako mudžahedín, pak jako administrativní pracovník,“ zaznělo v rozsudku. 

Dříve koukal na fotbal, pak přešel na vraždy

Ještě před vynesením rozsudku u soudu vypovídala někdejší přítelkyně odsouzeného Nikola K. Do soudní síně dorazila s kočárkem i se svým potomkem. Mluvila o tom, že s odsouzeným mužem v roce 2014 zhruba půl roku chodila. Nějakou dobu spolu dokonce bydleli u jejích rodičů. Zpočátku se podle ní choval jako běžný muž. „Koukal na fotbal, chodili jsme ven,“ řekla. Postupně se ale začal měnit. „Vyjadřoval vztah ke své zemi, k Iráku, že se mu nelíbí, co se tam děje, že by tomu chtěl zabránit,“ uvedla.

Fotbalové přenosy postupně vyměnil za videa, kde podle ní muži v uniformách vraždili vězně. Bylo jí jasné, že jde o propagandu IS. Sledoval ji často dlouho do noci. Přišla i změna jeho chování, přestal o sebe dbát, nechal si narůst vousy, změnilo se i jeho chování vůči ní. Začal jí prý přikazovat, jak se má oblékat. „Nesměla jsem nosit podprsenky, používat parfémy, nesměla jsem nosit určitá trika,“ řekla u soudu. Stalo se podle ní i to, že jí spálil tričko s hvězdou, kterou považoval za symbol Izraele.

Rozvedl se s ní

Nikola K. během jejich krátkého vztahu stihla také otěhotnět. Sama také konvertovala k Islámu, a dokonce si muže v pražské mešitě vzala. Místo toho, aby Iráčan s těhotnou ženou zůstal, se ale podle jejích slov „sbalil a utekl“. Nikola mu pak posílala i snímky z ultrazvuku, po čemž následovala zpráva o tom, že s ní končí. „Třikrát řekl: rozvádím tě,“ uvedla ve své výpovědi. Poté s ním nechtěla mít nic společného, ani ho neuvedla do rodného listu a přestala s ním jakkoliv komunikovat.

Fotogalerie
5 fotografií