Podle obžaloby bývalý pražský imám v prosinci 2015 odletěl do Istanbulu s úmyslem zapojit se do teroristické organizace an-Nusrá, známá také jako Fronta dobytí Sýrie. Organizace byla zapojená do občanské války v Sýrii s cílem přeměnit ji na islámský stát. 

Bývalý pražský imám se původně měl do Istanbulu vypravit s cílem přidat se k teroristické organizaci, předal jejím představitelům i doposud neznámou finanční částku, kterou vybral mezi českými a slovenskými muslimy. Peníze měla teroristická organizace použít na léčbu zraněných mudžáhedínů.

Měl rekrutovat další bojovníky

„Byl rozhodnutý se k nim přidat, ale dohodl se s představiteli an-Nusrá, že bude kvůli své zrakové vadě organizaci prospěšnější v zahraničí,“ přednesl v obžalobě státní zástupce Marek Bodlák. Na území Česka a Slovenska pak měl mít Shehadeh za úkol pořádat další sbírky na financování léčby zraněných bojovníků. „A dále, že na území České a Slovenské republiky bude získávat další zájemce o vstup do teroristické organizace,“ pokračoval státní zástupce.

Dodal, že organizace an-Núsrá má za cíl svržení syrské vlády a nastolení práva šaría v celé oblasti. Jednou z metod boje, kterou používá, jsou teroristické útoky. Za teroristickou organizaci je považována i podle rezoluce OSN a je spjatá s Al-Káidou. Samer Shehadeh byl tedy obviněný ze zločinu financování terorismu a také za zločin teroristického útoku ve formě pomoci.

Sehnal nového bojovníka

Teroristické organizaci totiž pomohl získat i konkrétného bojovníka. Mělo se jednat o muže súdánské národnosti, který vystupoval pod různými jmény a žil na Slovensku. Shehadeh mu měl shánět kontakty na členy an-Núsry a finančně ho podporovat. V květnu 2016 se následně do Sýrie opět dostal za pomocí převaděče přes hranici s Tureckem, v čemž mu opět pomohl Shehadeh. Muž pak absolvoval výcvik v zacházení se zbraněmi nebo výbušninami a zapojil se do aktivního boje. 

Stal se členem jednotky tzv. prvosledových útočníků. „Pro způsobení co největších ztrát volí i sebevražedné útoky,“ poznamenal státní zástupce.  Muž, kterému Shehadeh pomohl připojit se k teroristům, nakonec zemřel v boji proti syrské armádě v dubu 2017.  

Na své činy je hrdý

Samer Shehadeh už od loňského roku sedí ve vězení za podobné trestné činy.  Předsedkyni soudního senátu Zuzaně Zápalkové poslal dopis, kde se podle jejího názoru v podstatě přiznal. „Prohlašuji, že vše, z čeho jsem byl obviněn, jsem dobrovolně spáchal a doznávám se k tomu v plném rozsahu. K tomu dodávám a zdůrazňuji, že na to, co jsem dělal, jsem náležitě hrdý, jelikož jsem konal v souladu s tím, co mi káže Korán. Udělal jsem správnou věc, a proto nemám důvod zapírat,“ přečetla předsedkyně senátu část jeho dopisu. K tomu také žádal, aby soud vynechal celou fázi dokazování během hlavního líčení.

Video
délka: 00:08.02

Bývalý imám Samer Shehadeh si odpyká 14,5 roku za terorismus, rozhodl soud. Muž uzavřel dohodu o vině a trestu, O 4,5 roku si prodloužil trest uložený loni. CNC/Jan Zázvorka

Soud nakonec skončil dohodou o vině a trestu mezi státním zástupcem a obžalovaným. Všechny strany souhlasily s trestem 14 a půl roku. K desetiletému trestu, který dostal loni, se mu tedy přičte 4 a půl roku. Státní zástupce Marek Bodlák novinářům řekl, že původně navrhoval trest 16 let. „Souhlasil s uzavřením dohody, tudíž je trest o něco nižší,“ doplnil. 

K dohodě o vině a trestu Shehadeh řekl, že s ní souhlasí. Na dohodu přistoupil i proto, že chtěl zkrátit řízení u soudu. Uznal, že důkazů je proti němu hodně. „Ano, udělal jsem to, svých činů nelituji a považuji je za správné,“ pokračoval.

Závěrem se ohradil proti tomu, za co byl souzen. „Nejsem žádný terorista, neschvaluji útoky proti civilním cílům a nikdy jsem nepodpořil nikoho, kdo útočil na civilní cíle,“ řekl. Podle něj podporoval organizaci, která bojovala proti syrské vládě, kterou Česko ale považuje za legitimní. „Šlo jen o odboj proti vládě, která se dopouští genocidy na svém lidu, a takový lid má právo bojovat za to, aby tato vláda byla svržena,“ dodal ve svém závěrečném vyjádření.

Při vynášení rozsudku odmítl, stejně jako loni, vstát. „Nebudu vstávat v legislativě, kterou neuznávám,“ odpověděl předsedkyni senátu Zuzaně Zápalkové na dotaz, proč se nechce postavit. Ta mu za to následně uložila pokutu pět tisíc korun. 

Fotogalerie
24 fotografií