Pravomocný rozsudek v případu padl loni v květnu. Spolu s bratry byla uznána vinnou ještě Omarova manželka Fátima, kterou poslal odvolací senát na šest let za mříže. Stejně jako jejího muže ji soud odsoudil v nepřítomnosti. Z trojice se na NS obrátil s dovoláním pouze bratr bývalého imáma. „Dovolání Omara Shehadeha bylo Nejvyšším soudem odmítnuto,“ potvrdil ČTK mluvčí prvoinstančního pražského městského soudu Adam Wenig.

Shehadeh v listopadu 2016 pomohl svému bratrovi odjet do Sýrie a vstoupit do teroristické organizace An-Nusra, později známé jako Džabhat Fatah aš-Šám (Fronta dobytí Sýrie). Později zajistil cestu i Fátimě, kterou předtím po internetu s Omarem oddal. Teroristické organizaci také přes prostředníky několikrát poslal peníze.

Bývalý imám se k pomoci bratrovi a jeho ženě i k posílání peněz do Sýrie u hlavního líčení přiznal. Nepovažuje to však za trestné, protože neuznává syrskou vládu a organizaci nevnímá jako teroristickou. Obhájci manželů pak tvrdili, že se jejich klienti, zejména Fátima, na činnosti teroristické skupiny aktivně nepodíleli.

Samer Shehadeh v roce 2017 odjel z Česka, následně ale přišlo obvinění z účasti na teroristické skupině. Policie ho zadržela v Jordánsku. Do Česka byl převezen v listopadu 2018 a od té doby byl ve vazbě. Vypátrat Omara Shehadeha a Fátimu se do skončení soudního procesu nepodařilo. Samer v současné době čelí další obžalobě za pomoc k teroristickému útoku a financování terorismu.

Video
délka: 00:26.97

Za podporu terorismu dostal bývalý pražský imám 11 let vězení. Veronika Foltová

Fotogalerie
8 fotografií